۳ بهمن ۱۳۹۵ 22 January 2017
 
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
حديثي از امام رضا(ع) كه زندگاني ققنوس‌ شعله‌ها را معنا مي‌كند
۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۸
 
فرشتگان نجات در حادثه آتش‌سوزي ساختمان پلاسكو در تهران خالصانه خود را به دل خطر بردند و سوختند تا جان هموطناني كه احتمالا هنوز در ساختمان محل حادثه حضور داشتند را نجات دهند. آموزه‌ها و منابع ديني اسلام آنها را «مومن» و «بهشتي» مي‌نامد و عمل‌شان را همتراز با «زنده كردن همه مردم» برمي‌شمرد.
 
حادثه پلاسکو و نگاه امام رضا(ع) به انسان‌های ایثارگر
۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۵
 
گر با درک درست این روایت امام هشتم (ع) را بخوانیم که به تأکید می‌فرمایند که «حریصانه به دنبال قضای حاجت حاجتمندان باشید، هیچ عملی بعد از واجبات بالاتر از شاد کردن مسلمان نیست.» (3) هم به پهلوانان نبرد با آتش درود خواهیم فرستاد و هم غبطه خواهیم خورد به شأن و جایگاهی که نزد حضرت حق صاحب می‌شوند.
 
روز غزه و درس امام رضا (ع)
۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
 
روز غزه، روز فلسطین است و روز همه‌کسانی که در هرکجای جهان از ستم بیدادگران به فریاد می‌آیند. روز غزه، امروز، روز یمن هم هست، روز مردمانی که زیر بمب‌ها و موشک‌های صهیونیستی که با لهجه مخلوط عربی- عبری، فرمان آتش می‌دهد. روز نیجریه هم هست که خون پاک مردمانش، رنگشان را از سیاهی به سرخی تغییر داده است تا ...
 
کریمه اهل بیت در کلام عالم آل محمد(ع)
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
 
زندگی کوتاه حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) سرشار از دردها و رنج‌ها و حوادث اندوهگین است و کمتر بانویی با سن و سال حضرتش تاب و تحمل آن را دارد.
 
وقتی بهشت به روی قم، در می‌گشاید
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۸
 
حضرت معصومه (س) باوجود خود بهشتی پرنور در قم بناکرده‌اند که با وفات ایشان نه‌تنها به آخر نمی‌رسد که تا همیشه به ترجمه مشی زندگی حضرت در رفتار مردمان می‌پردازد.
 
شهود شرقی/ دل نوشته‌ای برای حضرت معصومه (س)
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۲
 
زهرا محدثی خراسانی، شاعر و نويسنده معاصر دل‌نوشته‌اي حاوي احساس فردي به بانو كريمه اهل‌بيت عليهم‌السلام را براي خبرگزاري فرهنگ رضوي قلمي كرده است كه آن را به پيشگاه آن حضرت و محبان اهل‌بيت(ع) تقديم مي‌كنيم.
 
غربت امام عسکری (ع) و یک پیشنهاد به جشنواره امام رضا (ع)
۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
 
شاید بتوان پیشنهاد کرد که جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) ، تبیین معارف و ترویج مکتب فکری حضرات ابن‌الرضا علیهم‌السلام را در کنار مأموریت فعلی خود در برنامه‌ریزی‌ها ببیند، چه شناخت در اندازه چند کلمه از امامان آخر ما را در اول چالش قرار می‌دهد.
 
شهید سیدی علوی، ستاره رضوی کربلای هویزه
۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۶
 
غلامرضا بنی‌اسدی: هویزه را اگرچه آستان قدس بازسازی کرد اما مردان این دیار شاهدان قدسی‌ای بودند که در آسمان فرهنگ رضوی، به درک جهاد و سعادت و شهادت رسیدند پس‌ازآنکه در این باور ثابت‌قدم شدند که؛ مثل کوه باید ایستاد وقتی دشمن مثل سیل می‌آید تا ویران کند همه‌چیز را. مثل کوه ...
 
مناظرات رضوی؛ نمونه مشهور مناظرات تاریخی در جهان اسلام
۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۳
 
سه کارشناس دانشگاهی در مقاله برگزیده خود، چرایی موفق بودن مناظرات رضوی را مورد بررسی قرار داده اند.
 
شیوه خاص امام سجاد(ع) در ماندگاری شیعیان آل علی(ع)
۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۴
 
دو کارشناس دانشگاهی در مقاله خود كه در دومين همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی به عنوان مقاله برگزیده شناخته شده است، شیوه های مبارزه امام سجاد(ع) را در رشد و ماندگاری شعیان آل علی(ع) بررسی کردند.
 
تأثیر مناظرات رضوی بر روش‌های برهانی و استدلالی دفاع از دین
۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۵
 
یک استاد دانشگاه در مقاله خود که در دومین همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی برگزیده شده است، به چگونگی دفاعیات عقلانی حضرت امام رضا(ع) در مناظره‌ها پرداخته است.
 
چله مردی که عاشقانه برای امام رضا می‌خواند
۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴
 
غلامرضا بنی اسدی: برخی بزرگ‌مردان، با ساخت آثار بزرگ، ماندگار می‌شوند و بنایی که ساخته‌اند در گذر زمان به میراث فرهنگی تبدیل می‌شود و عنوان بنای باستانی می‌گیرد اما هستند آدم‌هایی که خود به میراث ماندگار یک ملت تبدیل می‌شوند. میراثی معنوی که حتی نامشان هم غرور یک ملت ...
 
بازخواني الزامات پایتخت فرهنگی جهان اسلام
۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۶
 
مقدمه: یادداشت ذیل با عنوان الزامات پایتخت فرهنگی جهان اسلام، نوروز ۱۳۹۱ و همزمان با انتخاب و معرفی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برای سال ۲۰۱۷ میلادی، توسط سید جلال فیاضی فعال رسانه و عضو فعلی شورای اسلامی شهر مشهد نگاشته شده است، که به خوبی دغدغه نویسنده و نگاه برگرفته از تجارب بی شمار وی را در ...
 
الگو گیری از حرم برای طراحی لباس
۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰
 
لباس را باید جدی گرفت. دنیای امروز با جدی گرفتن آن برای خود یک فرهنگ طراحی می‌کند و دیگران را به جامه خویش و در مراحل بعد به فرهنگ خویش عادت می‌دهد و بی مشق نظامی سلطه خویش را می‌گستراند.
 
امام زمان(عج) از نگاه امام خمینی(ره)/ روحانیت کاری نکند که امام زمان(عج) خجالت بکشد!
۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۷
 
بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی توصیه می‌کرد: اگر یک وقت، نامه عمل یک روحانی را بردند و به امام زمان علیه السّلام دادند و آن ملائکه اللهی که بردند‌ و نامه را دادند، بگویند: این هم‌ روحانی‌ شما! و امام زمان علیه السّلام خجالت بکشد.
 
دلیل صلح سردار شجاعت
۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۴
 
انقلاب یا همان تحول علمی و عملی باورها و نگرش‌ها از مطلوب‌ترین و ممتازترین ویژگی‌ها و فضایل اخلاقی است. انقلاب و دگرگونی در قلب اتفاق می‌افتد اما آثار و نشانه‌های آن باید در عالم خارج به منصه ظهور برسد.
 
عزم «عیسوی» ذخیره انقلاب «مهدوی»
۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۷
 
حضرت عیسی(ع) به عنوان یکی از انبیای اولوالعزم، بیشترین عزم را در قبال حضرت مهدی(عج) داشته‌اند و خداوند بر اساس برنامه‌ای الهی ایشان را به آسمان رفعت دادند و در عصر ظهور نیز بازخواهند گشت.
 
مسیح، یاری‌گر منجی عالم
۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۱
 
علی راد: ۲۵ دسامبر مصادف است با روزی که مسیحیان در آن، میلاد حضرت عیسی (ع) را جشن می‌گیرند. زمان و مکان و حتی سال تولد حضرت عیسی( ع) به‌طور دقیق مشخص نیست و به‌دلیل دقیق نبودن مبدأ تاریخ میلادی، نمی‌توان برای تعیین سال تولد حضرت مسیح(ع) از آن بهره گرفت زیرا بعد از گذشت شش قرن از میلاد او تصمیم گرفته ...
 
«والعصر»‌ در قرآن حضرت‌ مهدی(ع) است/ امام عصر(عج) هم از گناه می‌ترسد
۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۹
 
بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی معتقد است: از پیغمبر(ص) گرفته‌ تا‌ امام عصر علیهم‌السّلام همه از گناه می‌ترسیدند؛ گناه آنها غیر اینی است که‌ من‌ و شما داریم.
 
به شوق وصال خواهر خورشید
۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۹
 
بارها و سالهای متوالی است که من این گنبد گلدسته را می بینم؛ اما نمی دانم این چه حس رازگونه ای است که هر بار به سراغ من می می آید و حوریان این آستان ملک پاسبان تصور می کنند که این اولین بار است که من به شوق وصال خواهر خورشید آمده ام.