۲ اسفند ۱۳۹۵ 20 February 2017
 
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
چرا از شناخت فاطمه (س) غافل شده‌ایم؟
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱
 
صدیقه طاهره (س) در دوران زندگی کوتاه خود تجربه‌های ارزشمندی را به دست داد که هر یک می‌تواند برای جهان شیعه دستمایه تحولی بنیادین در زندگی فردی و اجتماعی باشد.
 
22 بهمن رضوی ما
۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۵
 
به‌جرئت می‌توان گفت امسال تنها راهپیمایی 22 بهمن است که می‌توان با نقش‌آفرینی در آن، هم غمگسار مردم شد و هم اقتدار نظام اسلامی را ضریب داد و هم بر ضریب امنیت ملی افزود.
 
چقدر با طب‌الرضا آشنا هستیم؟/ طب رضوی بر پایه مزاج‌های چهارگانه
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۵
 
پیامبر اسلام(ص) و سایر معصومین بارها خواص و مضرات مواد غذایی را متذکر شده‌اند و برای بهبود انواع و اقسام امراض، درمان‌های غذایی مناسب با انواع مزاج‌ها را آموزش داده‌اند. امام رضا(ع) از جمله امامانی هستند که رهنمودها و تجویزهای دقیق ایشان که برگرفته از قران کریم و آموزه‌های اسلامی‌ست در قالب یکی از ...
 
تعریف «دعا» از دیدگاه امام سجاد(ع)/ سه لقب برای چهارمین امام شیعیان
۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
 
یک استاد و دانشجوی دانشگاه در مقاله برگزیده خود به بررسی ابعاد دعا در صحیفه سجادیه چهارمین امام شیعیان پرداخته اند.
 
انقلاب اسلامی در مکتب امام رضا (ع)
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
 
انقلاب اسلامی، هم در مرحله ایجاد و هم در مرحله اثبات، تحت تأثیر فرهنگ رضوی است. مبنای ظلم‌ستیزی و حق‌گویی و حق‌خواهی را از این مکتب نورانی گرفته است.
 
بانوانی که کارگزار خدایند؛ 5 ويژگي زن مسلمان به روايت امام‌رضا از امام علي عليهما‌السلام
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
 
خانه بی‌مال و بی‌آبرو، نمی‌تواند کانون گرمی برای زندگی باشد، که زمهریر شدايد را هم در خویش به‌سلامت برساند
 
هشدار آیت‌الله مکارم به آل خلیفه: سرنوشت قذافی و شاه ایران در انتظار شما است
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵
 
آیت‌الله مکارم شیرازی با هشدار به آل‌خلیفه در پی رفتارهای ظالمانه با شیعیان و علمای بحرین گفت: از سرنوشت شاه ایران و قذافی‌ها عبرت بگیرید که سرنوشت آنها در انتظار شما است.
 
حديثي از امام رضا(ع) كه زندگاني ققنوس‌ شعله‌ها را معنا مي‌كند
۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۸
 
فرشتگان نجات در حادثه آتش‌سوزي ساختمان پلاسكو در تهران خالصانه خود را به دل خطر بردند و سوختند تا جان هموطناني كه احتمالا هنوز در ساختمان محل حادثه حضور داشتند را نجات دهند. آموزه‌ها و منابع ديني اسلام آنها را «مومن» و «بهشتي» مي‌نامد و عمل‌شان را همتراز با «زنده كردن همه مردم» برمي‌شمرد.
 
حادثه پلاسکو و نگاه امام رضا(ع) به انسان‌های ایثارگر
۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۵
 
گر با درک درست این روایت امام هشتم (ع) را بخوانیم که به تأکید می‌فرمایند که «حریصانه به دنبال قضای حاجت حاجتمندان باشید، هیچ عملی بعد از واجبات بالاتر از شاد کردن مسلمان نیست.» (3) هم به پهلوانان نبرد با آتش درود خواهیم فرستاد و هم غبطه خواهیم خورد به شأن و جایگاهی که نزد حضرت حق صاحب می‌شوند.
 
روز غزه و درس امام رضا (ع)
۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
 
روز غزه، روز فلسطین است و روز همه‌کسانی که در هرکجای جهان از ستم بیدادگران به فریاد می‌آیند. روز غزه، امروز، روز یمن هم هست، روز مردمانی که زیر بمب‌ها و موشک‌های صهیونیستی که با لهجه مخلوط عربی- عبری، فرمان آتش می‌دهد. روز نیجریه هم هست که خون پاک مردمانش، رنگشان را از سیاهی به سرخی تغییر داده است تا ...
 
کریمه اهل بیت در کلام عالم آل محمد(ع)
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
 
زندگی کوتاه حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) سرشار از دردها و رنج‌ها و حوادث اندوهگین است و کمتر بانویی با سن و سال حضرتش تاب و تحمل آن را دارد.
 
وقتی بهشت به روی قم، در می‌گشاید
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۸
 
حضرت معصومه (س) باوجود خود بهشتی پرنور در قم بناکرده‌اند که با وفات ایشان نه‌تنها به آخر نمی‌رسد که تا همیشه به ترجمه مشی زندگی حضرت در رفتار مردمان می‌پردازد.
 
شهود شرقی/ دل نوشته‌ای برای حضرت معصومه (س)
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۲
 
زهرا محدثی خراسانی، شاعر و نويسنده معاصر دل‌نوشته‌اي حاوي احساس فردي به بانو كريمه اهل‌بيت عليهم‌السلام را براي خبرگزاري فرهنگ رضوي قلمي كرده است كه آن را به پيشگاه آن حضرت و محبان اهل‌بيت(ع) تقديم مي‌كنيم.
 
غربت امام عسکری (ع) و یک پیشنهاد به جشنواره امام رضا (ع)
۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
 
شاید بتوان پیشنهاد کرد که جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) ، تبیین معارف و ترویج مکتب فکری حضرات ابن‌الرضا علیهم‌السلام را در کنار مأموریت فعلی خود در برنامه‌ریزی‌ها ببیند، چه شناخت در اندازه چند کلمه از امامان آخر ما را در اول چالش قرار می‌دهد.
 
شهید سیدی علوی، ستاره رضوی کربلای هویزه
۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۶
 
غلامرضا بنی‌اسدی: هویزه را اگرچه آستان قدس بازسازی کرد اما مردان این دیار شاهدان قدسی‌ای بودند که در آسمان فرهنگ رضوی، به درک جهاد و سعادت و شهادت رسیدند پس‌ازآنکه در این باور ثابت‌قدم شدند که؛ مثل کوه باید ایستاد وقتی دشمن مثل سیل می‌آید تا ویران کند همه‌چیز را. مثل کوه ...
 
مناظرات رضوی؛ نمونه مشهور مناظرات تاریخی در جهان اسلام
۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۳
 
سه کارشناس دانشگاهی در مقاله برگزیده خود، چرایی موفق بودن مناظرات رضوی را مورد بررسی قرار داده اند.
 
شیوه خاص امام سجاد(ع) در ماندگاری شیعیان آل علی(ع)
۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۴
 
دو کارشناس دانشگاهی در مقاله خود كه در دومين همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی به عنوان مقاله برگزیده شناخته شده است، شیوه های مبارزه امام سجاد(ع) را در رشد و ماندگاری شعیان آل علی(ع) بررسی کردند.
 
تأثیر مناظرات رضوی بر روش‌های برهانی و استدلالی دفاع از دین
۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۵
 
یک استاد دانشگاه در مقاله خود که در دومین همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی برگزیده شده است، به چگونگی دفاعیات عقلانی حضرت امام رضا(ع) در مناظره‌ها پرداخته است.
 
چله مردی که عاشقانه برای امام رضا می‌خواند
۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴
 
غلامرضا بنی اسدی: برخی بزرگ‌مردان، با ساخت آثار بزرگ، ماندگار می‌شوند و بنایی که ساخته‌اند در گذر زمان به میراث فرهنگی تبدیل می‌شود و عنوان بنای باستانی می‌گیرد اما هستند آدم‌هایی که خود به میراث ماندگار یک ملت تبدیل می‌شوند. میراثی معنوی که حتی نامشان هم غرور یک ملت ...
 
بازخواني الزامات پایتخت فرهنگی جهان اسلام
۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۶
 
مقدمه: یادداشت ذیل با عنوان الزامات پایتخت فرهنگی جهان اسلام، نوروز ۱۳۹۱ و همزمان با انتخاب و معرفی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برای سال ۲۰۱۷ میلادی، توسط سید جلال فیاضی فعال رسانه و عضو فعلی شورای اسلامی شهر مشهد نگاشته شده است، که به خوبی دغدغه نویسنده و نگاه برگرفته از تجارب بی شمار وی را در ...