۳۰ شهريور ۱۳۹۶ 21 September 2017
 
مسیح، یاری‌گر منجی عالم
۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۱
 
علی راد: ۲۵ دسامبر مصادف است با روزی که مسیحیان در آن، میلاد حضرت عیسی (ع) را جشن می‌گیرند. زمان و مکان و حتی سال تولد حضرت عیسی( ع) به‌طور دقیق مشخص نیست و به‌دلیل دقیق نبودن مبدأ تاریخ میلادی، نمی‌توان برای تعیین سال تولد حضرت مسیح(ع) از آن بهره گرفت زیرا بعد از گذشت شش قرن از میلاد او تصمیم گرفته ...
 
مسیر حرکت کاروان امام رضا علیه‌السلام
۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۸
 
طبق نقل منابع، مأمون به رجاءبن ابی ضحاک سفارش کرد که امام را از مراکز شیعه‌نشین عبور ندهد تا مردم آن مناطق از آن حضرت استقبال نکنند و بر شیفتگی‌شان نسبت به ایشان افزوده نشود.
 
نگذاریم بچه‌های امام رضایی کربلای 4 غریب بمانند
۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۲
 
برای من شهدای کربلای چهار به‌خصوص "مشهدی شهدا"ی کربلای چهار اگرچه به کربلا نرسیدند اما به‌واقع کربلایی مشهدی شدند. آنان اهل حرم امام غریب بودند اما نباید بگذاریم غریب بمانند.
 
گذری بر  برکات سفر  کریمه اهل‌بیت(س) به ایران زمین
۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۸
 
این روزها، شهر مقدس قم در تکاپوی بزرگداشت سال‌روز ورود با برکت کریمه اهل‌بیت علیهم‌السلام، حضرت معصومه سلام‌الله علیها به آن دیار است. در مقاله‌ای که پیش رو دارید، ضمن اشاره‌ای کوتاه به زندگی آن حضرت، درباره چرایی انتخاب قم برای اقامت در واپسین روزهای حیات و نیز تأثرات حضور حضرت معصومه(س) در ایران پرداخته ...
 
«والعصر»‌ در قرآن حضرت‌ مهدی(ع) است/ امام عصر(عج) هم از گناه می‌ترسد
۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۹
 
بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی معتقد است: از پیغمبر(ص) گرفته‌ تا‌ امام عصر علیهم‌السّلام همه از گناه می‌ترسیدند؛ گناه آنها غیر اینی است که‌ من‌ و شما داریم.
 
به شوق وصال خواهر خورشید
۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۹
 
بارها و سالهای متوالی است که من این گنبد گلدسته را می بینم؛ اما نمی دانم این چه حس رازگونه ای است که هر بار به سراغ من می می آید و حوریان این آستان ملک پاسبان تصور می کنند که این اولین بار است که من به شوق وصال خواهر خورشید آمده ام.
 
حال و هواي حجره طلاب در يلدا
۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۵
 
سيد مجتبي كيا: با هم حجره‌اى‌هايم و همين طور حجره‌هاى همسايه تا سه تا حجره آن طرف كه از دوستان صميمى هستيم و اغلب هم كلاس هستيم قرار گذاشتيم كه هر كس مقدارى پول بگذارد (هر چند كه مدت زيادى از شهريه گذاشته است) براى خريد و فراهم كردن بساط شب يلداى امسال.
 
آیت‌الله‌ خامنه‌ای از جوانی به‌ دنبال وحدت‌ اسلامی بودند
۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۰
 
یکی از اقدامات آیت‌الله خامنه‌ای در دوران رهبری، تشکیل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است. ماجرا از این قرار بود که ایشان تصمیم گرفتند یک مرکز اجتماعی به نام مجمع اهل بیت تشکیل شود که این مجمع تشکیل شد.
 
واعظِ تقریب ...
۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۰
 
عباس خامه‌یار*: اعلام خبر درگذشت عالم وارسته و مجاهد خستگی ناپذیر گفتمان تقریب ، آیت ا... واعظ زاده خراسانی ( رضوان ا... تعالی علیه ) بار سنگینی از اندوه بر دوش آشنایان و علاقمندان این دانشمند فرزانه و روشن ضمیر نهاد و دلسوزان اندیشه و راه صواب تقریب مذاهب اسلامی را مکدر کرد.
 
سبك زندگى اسلامى در كلام امام صادق(ع)
۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
 
سید مجتبی کیا*: در ولادت با سعادت جعفر بن محمد عليهما السلام امام ششم شيعيان، ٦ روايت از كلام گهربار ايشان ذكر مى‌كنيم، باشد كه از آنها استفاده كنيم و بيشتر از زندگى لذت ببريم چرا كه اهل بيت عليهم‌السلام بهترين سبك زندگى را مى‌دانند و مى‌توان با تأسى از آنها آرامش واقعى را در زندگى احساس كرد.
 
امام رضا (ع) محور وحدت
۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۵۳
 
غلامرضا بنی‌اسدی: هفته وحدت میان دو تاریخ برای ولادت حضرت رسول اعظم (ص) به روایت اهل سنت و شیعه، در تقویم انقلاب قرار گرفت و در هندسه راهبردهای امام از برادری شیعه و سنی غبارروبی شد و اخوت عهد نخست به یاد آمد و هوای خوش آن عهد دگرباره مردمان را بر سفره وحدت کلمه، حول کلمه توحید نشاند و 12 تا 17 ...
 
غربت پیامبر اعظم(ص) در رفتار ما
۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۰
 
پیامبر(ص) نه‌فقط در آغاز اسلام که عصر حاضر هم غریب است. حتی همین امروز که از مأذنه‌ها، اشهد ان محمد رسول‌الله، پس از اشهد ان لا اله الا الله به اذان آواز می‌شود...
 
​درس‌های مهربانی در کلام امام رئوف
۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
 
کتاب «درس‌هایی از امام رئوف» تالیف سیده مژده سخایی، با استناد به آیات قرآن کریم و احادیث امام رضا(ع) در منابع معتبر شیعه، به لزوم وجود مهربانی در انسان‌ها تاکید کرده است.
 
منتظر ظهور مهدی(عج) باشیم یا منتظر فرج؟
۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۰
 
آیا ما باید منتظر ظهور مهدی موعود(عج) باشیم یا منتظر فرج؟ تفاوت این دو در چیست؟
 
۳ روزی که قدرت خداوند تجلی بیشتری دارد/ تلقی روایات از قیام حضرت مهدی(عج)
۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۲
 
«ایام الله» یعنی روزهای خدا. همه‌ روزها روز خدا و همه‌ مکان‌ها از آن خداست، در عین حال گاهی زمان‌ها و مکان‌هایی داریم که اختصاص به خدا دارد و برای نشان دادن شرف و جلالت آن زمان و مکان، به خداوند نسبت داده می‌شود.
 
نشانه خوانی امام زمان (عج) در کلام امام رضا (ع)
۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۳
 
غلامرضا بنی‌اسدی: همه امامان (ع) هم بشارت ظهور منجی را داده‌اند و هم به تبیین ویژگی‌های آخرین حجت خدا پرداخته‌اند. در این میان اما امام رضا (ع) ویژه‌تر به این مسئله اهتمام ورزیده است. شاید یکی از دلایل آن این باشد که برخی خود آن حضرت را «صاحب‌الامر» می‌...
 
دین حداقلی میراث سکولاریسم مسیحی است/ اثبات جامعیت حداکثری اسلام
۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۴
 
نظریه جامعیت حداقلی اسلام، از سوی پاره‌ای از روشنفکران سکولار معاصر مطرح گردید. این طایفه، میراث‌خوار سکولاریزم در جهان مسیحیت‌اند که نظریه حداقلی را بر قرآن و سنت تحمیل کرده‌اند.
 
دانشجویان می‌توانند آینه‌دار جمال مُنعم باشند
۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۱
 
جوانی و دانشجویی، هر دو از نعمت‌های مهم خداوند است هم می‌توانند حجاب دیده متنعم باشند تا خدا را نبیند و هم می‌توانند آینه‌دار جمال مُنعم باشد.
 
امام رضا(ع) و هویت اجتماعی شیعیان ایران
۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۵
 
ورود امام رضا(ع) در نگاه کلان به ایران و در نگاه جز به خراسان، تغییرات بنیادین را ایجاد کرد. بی شک همان دو سال حضور امام در خراسان سبب گسترش تشیع در خراسان و نواحی آن شده بود.
 
عزاداری دهه محسنیه سیره اهل بیت(ع) نیست
۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۰
 
برپایی مناسبت‌هایی همچون دهه محسنیه، خروج از قواعد عرفی برگرفته از اهل‌بیت علیهم‌السلام درباره عزاداری است.
 
 
 
 
 
 
 
هم‌زمان با فرارسیدن ماه مبارک ...
 
دریافت متن فصل نامه علمی پژوهشی ...