۷ فروردين ۱۳۹۶ 27 March 2017
 
یا علی موسی‌الرضا(ع) دریاب...
۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۲
 
مهدي اخوان ثالث شاعر پرآوازه خراساني معاصر كه از قضا امسال سالروز درگذشت او (چهارم شهريور 1369) با 23 ذي‌القعده، روز زيارتي امام‌رضا عليه‌السلام و به روايتي سالروز شهادت ايشان مقارن است، اشعار رضويه خواندني دارد كه يكي از آن ميان همين شعري است كه براي اين روز عزيز انتخاب شده است.
 
امروز بهشت را به بهانه‌ای عاشقانه می‌بخشند
۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۵
 
آی آدم‌های نزدیک! به حرم درآیید برای زیارت خاص. آی ساکنان جغرافیای دور! جان را حرم کنید و قبله دل را ضریح که امروز برات بهشت را به بهانه‌ای عاشقانه می‌بخشند.
 
امام‌رضا (علیه‌السلام)، دریای جود و سخا
۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۵
 
نگاه گذرا به زندگی سراسر کرامت و مهر امام‌رضا (علیه‌السلام) امام علی بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام) هشتمین امام شیعیان از سلالة پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام می‌باشند که به مصداق کریمة قرآن: «لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنة»،[1] کلام و ...
 
بهشت جهان/ شعری از طیبه ثابت برای امام رضا علیه‌السلام
۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۴
 
در «سقاخانه»‌ی تو که روشنی‌اش، بهشت تماشاست جهان را می‌بینم به تمامی در کاسه‌ای
 
نگاهی به قدمگاه دهسرخ
۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۰
 
هنگامی‌که امام‌رضا (علیه‌السلام) از نیشابور به‌طرف توس می‌رفتند وارد قریه الحمراء (دهسرخ) شدند، به آن حضرت عرض کردند: ظهر شده آیا نماز می‌خوانید؟ امام از مرکب فرود آمد و فرمود: آبی برایم بیاورید، گفتند: یابن رسول‌الله، آبی با ما نیست، حضرت با دست خود زمین را کاوید، آبی جاری شد که خود و اصحابش بدان وضو ...
 
خواب پدر شهید اردبیلی تعبیر شد و جواب زیارتش را گرفت
۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۱
 
پرده اول: در چشمان کم فروغش، غوغایی است. داغی که در پیرانه سر، از سینه اش، شعله می کشد. پاهای تکیده و استخوانی پیرمرد، نای ایستادن ندارد. فرزندش سه سال پیش، در ماه مبارک رمضان و با لب روزه، در درگیری با گروهک پژاک، در دفاع از مرزهای میهن اسلامی به شهادت رسیده است. ارتفاعات اشنویه ، برای او یادآور پروازی ...
 
حکمت برتری حضرت معصومه(س) نسبت به دیگر امامزادگان
۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴
 
تأکید ائمه به زیارت و پاداش بزرگ زیارت حضرت معصومه(س) همه از این جهت است که جایگاه علمی و معنوی فاطمه ثانی(س) برای دیگران روشن شود، این روایات در بین مردم توسط علما رواج یافته و توجهات عمومی را به شهر قم معطوف داشته است.
 
دیگ پلوی آزادی خواهی/ پشت پرده تحصن در سفارت انگلیس
۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸
 
اینکه چرا حرکت خودجوش عدالت ‌خواهی ملت ایران در اثر تحصن جمعی از مردم تهران در سفارت انگلیس، به حرکت وارداتی «مشروطه» بدل شد، پرسشی است که مرحوم علی ابوالحسنی (منذر) به تحلیل آن پرداخته است.
 
وسیلة الرضوان فی کرامات خراسان
۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
 
علی درویشانی از پژوهشگران مرکز پژوهش‌های آستان قدس رضوی که کتاب وسیلة الرضوان فی کرامات خراسان را تصحیح کرده در مقاله زیر به معرفی این اثر ارزشمند پرداخته است. این کتاب در نوبت چاپ مرکز یادشده قرار دارد و در آینده در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
 
عکس: محمد زائرنیا
۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷
 
در هياهوي ناگزير اين رزوها، اين روزگار سردِ سخت، در ازدحام و برخورد سنگ و دل، و در قياس و برابري بي‌رحمانه‌ي قلب و آهن، تنها پناهگاه عاشقان همين‌جاست.
 
صحیفه سجادیه؛ کانال ارتباطی انسان و خدا از زبان امام معصوم
۲۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۲
 
«مهمترین ارتباط، ارتباط انسان با خداست و «صحیفه سجادیه» کانال ارتباطی انسان و خدا از زبان امام معصوم است.» سیدمجتبی حسینی در یادداشتی به کتاب ارزشمند «صحیفه سجادیه» و کم لطفی بخش پژوهش نسبت به این اثر اشاره کرده است.
 
زبان ملی زبان ابزاری
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
 
بسیاری از جوانان رویکردشان به زبان انگلیسی برای تسلط بر یک ابزار به‌منظور گسترش مرزهای علمی نیست بلکه احساس می‌کنند با سخن گفتن به این زبان متشخص‌تر و با هویت(!) جلوه می‌کنند که این شاخص نگران کننده‌ای است.
 
از دمشق تا کربلا و تا تهران
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴
 
یادش بخیر ... «به نام الله پاسدار حرمت خون شهدا، شهدایی که با خون خود درخت اسلام را آبیاری کردند.» این مقدمه خیلی از انشاها بود.
 
یارانه ۱۰۰ هزار تومانی، شعار یا واقعیت؟
۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۴
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یارانه ۱۰۰ هزار تومانی را نه‌ تنها یک امر واقعی و شدنی دانست، بلکه برای تحقق مفهوم هدفمندسازی یارانه‌ها آن را یک الزام برای ادامه کارایی این طرح عنوان کرد.
 
یادی از سید مرتضی آوینی
۱۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
 
چه حرفی می توانم بر زبان آورم که حق مطلب را در شأن فرازمینی سید شهیدان اهل قلم ادا کند جز اینکه بیست و سومین سالگرد شهادت جانگدازت بر ملت ایران تبریک و تسلیت بی‌پایان باشد، آقا سید مرتضی آوینی.
 
​یک بار دیگر با مفهوم علم در میان مسلمانان
۱۵ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۲
 
در قرن سوم هجری دو دستگاه یا سامانه فکری - علمی در میان مسلمانان وجود داشت. یکی متعلق به کسانی بود که جانبدار حکمت یونانی و تلفیق آن با شرع بودند. دوم سامانه یا پارادایمی که اهل حدیث بر اساس متون دینی و شبه دینی پدید آوردند. این گروه در آثار فراوانی سعی کردند جهان را در دل متون دینی و براساس مفهوم خاصی ...
 
دیدگاه استاد مطهری در زمینه اختیارات حکومت
۲۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۶
 
سروش محلاتی
 
درک بهار ظهور، به خانه تکانی دل نیاز دارد
۲۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۰
 
اگرچه امام عصر(عجل الله تعالی فرجه ) با اسماء و القاب متعددی در میان ما شیعیان یاد می‌شوند، اما یکی از زیباترینِ این اوصاف، «ربیعَ الاَنام و نضرة الایام» است که کنایه از درک بهاری بی مثال در عصر ظهور دارد!
 
بانوی بانوان
۲۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۸
 
محمد مسجدجامعی
 
روایت خواندنی خادم نمونه فرهنگ رضوی از نحوه دعوتش به جشنواره بین المللی امام رضا(ع)/آن مکاشفه رازآلود
۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۱
 
بعضی از آدم ها را نمی توان در یک جمله خلاصه کرد. بعضی ها در یک جمله تعریف نمی شوند. دکتر احمدآداموالصفا از جمله این آدم هاست....
 
 
 
 
 
 
 
کتاب «دین و سیاست از منظر امام ...
 
دریافت متن فصل نامه علمی پژوهشی ...