۳۰ بهمن ۱۳۹۶ 19 February 2018
 
جشنواره «نهضت ترجمه رضوی» آغاز به کار کرد/ ترجمه آثار رضوی به 5 زبان
۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵
 
دبیر بخش دانشگاهی جشنواره‌ بین‌المللی امام رضا (ع) رضوی از شروع به کار جشنواره نهضت ترجمه رضوی در دانشگاه الزهرا(س)، خبر داد.
 
آشنایی با پرده‌خوانی و شبیه‌خوانی رضوی/ یونس آبسالان: تئاتر امروز دنیا به تئاتر سنتی ما برگشته است
۲۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۰۰
 
اعتقادات شیعی و مناسبت‌های فرهنگی ایرانیان به نوعی در دل هم تنیده شده که نماد کلیتش امام هشتم (ع) است.
 
انواع تعزیه از زبان یونس آبسالان/ خاستگاه تعزیه ریشه در اساطیر آبا و اجدادی ایرانیان دارد
۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۴
 
نیلوفر بختیاری: یونس آبسالان، متولد 1340 در روستای منگودرز ممسنی‌ست. او فارغ‌التحصیل مقطع فوق لیسانس در رشته تئاتر است. از جمله حوزه‌های فعالیت او می‌توان به کارگردانی و نویسندگی تئاتر، تدریس در دانشگاه و کارشناسی در حوزه تعزیه کشور اشاره کرد. از این مدرس و تعزیه‌شناس کشور تا ...
 
توفیق جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) حاصل کار گروهی و فکر جمعی است
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۲
 
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در نشست کمیته برنامه‌ریزی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در اصفهان به حدیثی از رسول گرامی اسلام مبنی بر اینکه محبوب‌ترین آفریدگان کسانی هستند که بخشنده‌ترین هستند، گفت: یکی از مصادیق بارز افراد بخشنده کسانی هستند که در حوزه فرهنگ رضوی فعالیت می‌کنند.
 
فعالیت‌های فرهنگ رضوی باید به کشورهای غربی و اروپایی گسترش یابد
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۱
 
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت‌مدیره بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با تأکید بر اهمیت ترجمه کتاب‌های رضوی خواستار آن شد تا فعالیت‌های فرهنگي رضوی به کشورهایی غربی و اروپایی نیز گسترش یابد.
 
بخشی از وظیفه هدایت‌گری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب جشنواره رضوی صورت می‌پذیرد
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در نشست کمیته برنامه‌ریزی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (علیه‌السلام) گفت: بخشی از وظیفه هدایت‌گری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب جشنواره امام رضا صورت می‌پذیرد.
 
جریان‌شناسی شعر آئینی قبل و بعد از انقلاب اسلامی/ در شعر رضوی از کلیشه‌ها عبور کنیم
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۶
 
نیلوفر بختیاری: «موسی عصمتی» شاعر معاصر؛ متولد سال 1353 ، در روستای شوریجه از توابع سرخس خراسان رضوی است. وی تاکنون در جشنواره‌های گوناگون شعر رضوی حضور فعالی داشته و رتبه‌های برتر کشوری را کسب کرده است.
 
«کرامت انسانی» شعار پانزدهمین جشنواره فرهنگی و هنری امام‌رضا(ع)
۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۵
 
در نشست کمیته برنامه‌ریزی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) که در اصفهان در حال برگزاری است با رأی قاطع حاضران، «کرامت انسانی» به‌عنوان شعار محتوایی و محوری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)، به تصویب رسید.
 
نشست کمیته برنامه‌ریزی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)
۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵
 
نشست دوروزه کمیته برنامه‌ریزی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)، عصر امروز دهم مهرماه با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سراسر کشور، در اصفهان آغاز می‌شود.
 
معرفی سنت چاووش‌خوانی / هشدار فعال فرهنگ رضوی درباره به دست فراموشی سپرده شدن چاووش‌خوانی
۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱
 
چاووشان با صوت دل‌انگیز و نفس گرم‌شان، زائران حریم مقدس اهل بیت را همراهی می‌نمودند و با تشویق افراد به زیارت، دل‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کردند؛ تا قهرها به آشتی، و کینه‌ها به محبت بدل شود. همچنین حمایت و هدایت زائران در مراحل سفر زیارتی از دیگر ویژگی‌های چاووشان محسوب می‌شود.
 
برگزیدگان دومین جشنواره نمادهای شهری رضوی تجلیل شدند
۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۷
 
دومین جشنواره نمادهای شهری رضوی در شهر قم پایان یافت و با حضور علما، مسئولان و هنرمندان، از برگزیدگان این جشنواره تجلیل شد.
 
ارسال بیش از 250 مقاله به دبیرخانه همایش مناظرات رضوی
۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۹
 
سید ناصر اسحاقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در نشست خبری دومین دوره همایش ملی گفتگو و مناظرات رضوی با اعلام اینکه 453 نفر در همایش شرکت کرده‌اند از دریافت 252 مقاله از سراسر کشور خبر داد.
 
15 اثر هنري در مرحله نهايي جشنواره نمادهاي شهري رضوي
۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
 
داور جشنواره نمادهای شهری رضوی گفت: باید آثار هنری به گونه­ای طراحی شده باشد که بتواند ارتباط عمیقی باروح مخاطب برقرار کند و این اصل یکی از مهم ترین حقایق غیر قابل انکار یک اثر هنری است.
 
ادب و هنر در آیینه‌ فرهنگ رضوی
۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۶
 
«در حقیقت، وجه غالب رفتاری و گفتاری امام رضا (ع) رویکرد فرهنگی است. خوشبختانه روایات تاریخی مستند بسیاری از مواجهه‌ ایشان با اقشار مختلف جامعه از خانواده گرفته تا صاحبان قدرت در دست است. در تمامی این برخوردهای امام، آموزش فرهنگی، نمود عیانی دارد. فرهنگی که امام در پی ترویج آن بودند برگرفته از فرهنگ ...
 
شبیه‌خوانی و چاووشی‌خوانی رضوي در مسير احيا
۳۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۷
 
دبیر اجرایی جشنواره‌ آیین‌های نمایشی و پرده‌خوانی رضوی یاسوج از اضافه شدن بخش «شبيه‌خواني رضوي» به فراخوان جديد اين جشنواره خبر داد.
 
برای معرفی آموزه‌های فرهنگ رضوی باید از نمادها استفاده کرد
۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۰
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: نمادها باید به‌گونه‌ای باشند که کلیدواژه‌ها و بیانات امام‌رضا (ع) را منتقل کنند و مخاطب در سایه این نمادها با آموزه‌های فرهنگ رضوی آشنا شود.
 
نمادسازی شهری باید متناسب با ارزش‌های اسلامی و فرهنگ اهل‌بیت باشد
۲۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۵
 
یک عضو مجلس خبرگان رهبری بر ضرورت نمادسازی شهری متناسب با ارزش‌های اسلامی و فرهنگ اهل‌بیت (ع) تأکید کرد.
 
اهداف جشنواره ملی نمادهای رضوی تشريح شد
۲۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۴
 
دبیر تخصصی جشنواره ملی نمادهای رضوی گفت: انتظار می‌رود هنرمندان متخصص در زمینه نمادهای رضوی مشارکت داشته باشند، چون حضور هنرمندان مانند جرقه‌ای می‌تواند سطح جشنواره را افزایش دهد، بنابراین از مسئولان و دست‌اندرکاران انتظار داریم که نسبت به افزایش سطح جشنواره کمک کنند.
 
جشنواره ها با هدف تاثیرگذاری در شعر آیینی پیش نمی‌روند/ نقش اصلي شعر آئيني انتقال پيام ائمه باشد
۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
 
عضو دوره‌ دوم شعر جوان انقلاب اسلامی گفت: شعر رضوی امروز بیشتر در ورطه‌های احساسی افتاده و یکسری واگویه‌ها و درددل‌ها با حضرت است. اما فکر می‌کنم نقش اصلی شعر آیینی، انتقال پیام ائمه‌ اطهار باشد. البته آن واگویه‌ها نیز قدر و قیمت خود را دارند، اما نقش و هدف اصلی این نوع شعر را نیز نباید فراموش کرد.
 
شعر رضوی، امروز بیشتر بر محور عشق و محبت به امام رضا (ع) می‌چرخد
۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۱
 
شعر به خاطر ظرافت‌های خاصی که دارد همواره زبان جامعه بوده است و در مقایسه با کلامی که ساده بیان می‌شود می‌تواند تاثیرگذاری فوق العاده‌ای داشته باشد. شاید به همین دلیل است که در همۀ عرصه‌ها مانند مذهب ، مقاومت و مسائل ریز و درشت اجتماعی و ... شعر همواره پیشقدم بوده و زبان برنده‌تری داشته، و زودتر از ...
 
 
 
 
 
 
 
اثری فاخر و ماندگار برای محققین ...
 
جدیدترین شماره فصلنامه فرهنگ رضوی ...