۳ بهمن ۱۳۹۵ 22 January 2017
 
حکمت برتری حضرت معصومه(س) نسبت به دیگر امامزادگان
۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴
 
تأکید ائمه به زیارت و پاداش بزرگ زیارت حضرت معصومه(س) همه از این جهت است که جایگاه علمی و معنوی فاطمه ثانی(س) برای دیگران روشن شود، این روایات در بین مردم توسط علما رواج یافته و توجهات عمومی را به شهر قم معطوف داشته است.
 
دیگ پلوی آزادی خواهی/ پشت پرده تحصن در سفارت انگلیس
۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸
 
اینکه چرا حرکت خودجوش عدالت ‌خواهی ملت ایران در اثر تحصن جمعی از مردم تهران در سفارت انگلیس، به حرکت وارداتی «مشروطه» بدل شد، پرسشی است که مرحوم علی ابوالحسنی (منذر) به تحلیل آن پرداخته است.
 
وسیلة الرضوان فی کرامات خراسان
۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
 
علی درویشانی از پژوهشگران مرکز پژوهش‌های آستان قدس رضوی که کتاب وسیلة الرضوان فی کرامات خراسان را تصحیح کرده در مقاله زیر به معرفی این اثر ارزشمند پرداخته است. این کتاب در نوبت چاپ مرکز یادشده قرار دارد و در آینده در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
 
عکس: محمد زائرنیا
۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷
 
در هياهوي ناگزير اين رزوها، اين روزگار سردِ سخت، در ازدحام و برخورد سنگ و دل، و در قياس و برابري بي‌رحمانه‌ي قلب و آهن، تنها پناهگاه عاشقان همين‌جاست.
 
صحیفه سجادیه؛ کانال ارتباطی انسان و خدا از زبان امام معصوم
۲۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۲
 
«مهمترین ارتباط، ارتباط انسان با خداست و «صحیفه سجادیه» کانال ارتباطی انسان و خدا از زبان امام معصوم است.» سیدمجتبی حسینی در یادداشتی به کتاب ارزشمند «صحیفه سجادیه» و کم لطفی بخش پژوهش نسبت به این اثر اشاره کرده است.
 
زبان ملی زبان ابزاری
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
 
بسیاری از جوانان رویکردشان به زبان انگلیسی برای تسلط بر یک ابزار به‌منظور گسترش مرزهای علمی نیست بلکه احساس می‌کنند با سخن گفتن به این زبان متشخص‌تر و با هویت(!) جلوه می‌کنند که این شاخص نگران کننده‌ای است.
 
از دمشق تا کربلا و تا تهران
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴
 
یادش بخیر ... «به نام الله پاسدار حرمت خون شهدا، شهدایی که با خون خود درخت اسلام را آبیاری کردند.» این مقدمه خیلی از انشاها بود.
 
یارانه ۱۰۰ هزار تومانی، شعار یا واقعیت؟
۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۴
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یارانه ۱۰۰ هزار تومانی را نه‌ تنها یک امر واقعی و شدنی دانست، بلکه برای تحقق مفهوم هدفمندسازی یارانه‌ها آن را یک الزام برای ادامه کارایی این طرح عنوان کرد.
 
یادی از سید مرتضی آوینی
۱۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
 
چه حرفی می توانم بر زبان آورم که حق مطلب را در شأن فرازمینی سید شهیدان اهل قلم ادا کند جز اینکه بیست و سومین سالگرد شهادت جانگدازت بر ملت ایران تبریک و تسلیت بی‌پایان باشد، آقا سید مرتضی آوینی.
 
​یک بار دیگر با مفهوم علم در میان مسلمانان
۱۵ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۲
 
در قرن سوم هجری دو دستگاه یا سامانه فکری - علمی در میان مسلمانان وجود داشت. یکی متعلق به کسانی بود که جانبدار حکمت یونانی و تلفیق آن با شرع بودند. دوم سامانه یا پارادایمی که اهل حدیث بر اساس متون دینی و شبه دینی پدید آوردند. این گروه در آثار فراوانی سعی کردند جهان را در دل متون دینی و براساس مفهوم خاصی ...
 
دیدگاه استاد مطهری در زمینه اختیارات حکومت
۲۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۶
 
سروش محلاتی
 
درک بهار ظهور، به خانه تکانی دل نیاز دارد
۲۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۰
 
اگرچه امام عصر(عجل الله تعالی فرجه ) با اسماء و القاب متعددی در میان ما شیعیان یاد می‌شوند، اما یکی از زیباترینِ این اوصاف، «ربیعَ الاَنام و نضرة الایام» است که کنایه از درک بهاری بی مثال در عصر ظهور دارد!
 
بانوی بانوان
۲۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۸
 
محمد مسجدجامعی
 
روایت خواندنی خادم نمونه فرهنگ رضوی از نحوه دعوتش به جشنواره بین المللی امام رضا(ع)/آن مکاشفه رازآلود
۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۱
 
بعضی از آدم ها را نمی توان در یک جمله خلاصه کرد. بعضی ها در یک جمله تعریف نمی شوند. دکتر احمدآداموالصفا از جمله این آدم هاست....
 
نسیم خوبی ها در ایران
۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۹
 
هر فرایند فرهنگی همچون فرایندهای اجتماعی و سیاسی، در سیر تحول خود، با عوامل شتاب دهنده یا کاهنده روبه رو می شود که تأثیر محسوس و گاه شگرفی در پیش رفت یا پس رفت فرایند مورد اشاره به همراه دارد.
 
مؤلفه‌های سلامت و بهداشتِ روان خانواده در روایت‌های رضوی
۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۵۸
 
چکیده: مفهوم بهداشت روان که با ایجاد آگاهی دربارۀ عوامل معنوی و مادی مؤثر در سلامت فکر و اعتدال رفتار و کردار، تحرک و پیشرفت معنوی و مادی انسان را در همۀ زمینه‌ها فراهم می کند، از مفاهیمی است که در حوزۀ تعامل اعضای خانواده اهمیت خاصی دارد. مقالۀ حاضر در راستای تبیین الگوی رفتاری رضوی در تأمین سلامت ...
 
نقش رزق حلال در استحکام نهاد خانواده در سیره و سخن امام رضا(ع)
۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۴
 
در سخنان و سیره امام رضا(ع) از رزق حلال و عناوین مرتبط با آن سخن به میان آمده و مفهوم رزق حلال ترسیم شده است. از سویی خانواده با عناوین چندی مورد اشاره قرار گرفته و از استحکام آن سخن به میان آمده و به توسعه و رفاه آن تشویق شده است. در مقاله حاضر ضمن بیان مواردی که به رزق حلال اشاره دارند رابطۀ رزق حلال ...
 
تحلیلی بر چرایی اصرار مأمون و انکار امام رضا (ع) در ماجرای ولایتعهدی
۱۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۴
 
ماجرای ولایتعهدی امام رضا(ع) در دربار عباسیان مهم‌ترین رخداد سیاسی است که برای اوّلین و آخرین بار در تاریخ سیاسی ائمه(ع) رقم خورد. مأمون، خلافتی را که حاصل سال‌ها تلاش و مبارزه آبا و اجدادش بوده و خود نیز برای دستیابی به آن از ریختن خون برادرش دریغ نکرده بود، با کمترین هزینه به اصرار و تهدید، تقدیمِ ...
 
فرهنگ رضوی و جامعۀ آرمانی
۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۶
 
فرهنگ رضوی مجموعۀ آموزه‌های امام رضا(ع) و پدران پاک و معصومش تا پیامبر اکرم(ص) در حکمت نظری و عملی است. این تعالیم همتای آموزه‌های قرآن کریم، تبیین آیه‌ها و تجسم عینی و عملی آن است. از آنجا که ائمه نور واحدند، گفتار و رفتار امام رضا(ع) جدای از سایر معصومان نیست بنابراین، مجموعه آموزه‌های قرآن و عترت ...
 
«امامت» و موضوع تمدن اسلامی
۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۲
 
پس از ورود اسلام به ایران نیز برای خراسان فضائل دینی و علمی فراوان ذکر شده است. حاکم نیشابوری، عالم بزرگ اهل سنت، فضائل متعددی برای ایران و خراسان برمی‌شمرد. خلیفۀ نیشابوری که تاریخ نیشابور اثر حاکم نیشابوری را تلخیص کرده، نام 25 تن از «صحابیان» پیامبر را از حاکم نیشابوری نقل می‌کند که به نیشابور درآمدند ...
 
 
 
 
 
 
 
کتاب «دین و سیاست از منظر امام ...
 
دریافت متن فصل نامه علمی پژوهشی ...