۶ تير ۱۳۹۶ 27 June 2017
 
امام رضا (ع) محور وحدت
۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۵۳
 
غلامرضا بنی‌اسدی: هفته وحدت میان دو تاریخ برای ولادت حضرت رسول اعظم (ص) به روایت اهل سنت و شیعه، در تقویم انقلاب قرار گرفت و در هندسه راهبردهای امام از برادری شیعه و سنی غبارروبی شد و اخوت عهد نخست به یاد آمد و هوای خوش آن عهد دگرباره مردمان را بر سفره وحدت کلمه، حول کلمه توحید نشاند و 12 تا 17 ...
 
غربت پیامبر اعظم(ص) در رفتار ما
۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۰
 
پیامبر(ص) نه‌فقط در آغاز اسلام که عصر حاضر هم غریب است. حتی همین امروز که از مأذنه‌ها، اشهد ان محمد رسول‌الله، پس از اشهد ان لا اله الا الله به اذان آواز می‌شود...
 
​درس‌های مهربانی در کلام امام رئوف
۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
 
کتاب «درس‌هایی از امام رئوف» تالیف سیده مژده سخایی، با استناد به آیات قرآن کریم و احادیث امام رضا(ع) در منابع معتبر شیعه، به لزوم وجود مهربانی در انسان‌ها تاکید کرده است.
 
منتظر ظهور مهدی(عج) باشیم یا منتظر فرج؟
۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۰
 
آیا ما باید منتظر ظهور مهدی موعود(عج) باشیم یا منتظر فرج؟ تفاوت این دو در چیست؟
 
۳ روزی که قدرت خداوند تجلی بیشتری دارد/ تلقی روایات از قیام حضرت مهدی(عج)
۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۲
 
«ایام الله» یعنی روزهای خدا. همه‌ روزها روز خدا و همه‌ مکان‌ها از آن خداست، در عین حال گاهی زمان‌ها و مکان‌هایی داریم که اختصاص به خدا دارد و برای نشان دادن شرف و جلالت آن زمان و مکان، به خداوند نسبت داده می‌شود.
 
نشانه خوانی امام زمان (عج) در کلام امام رضا (ع)
۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۳
 
غلامرضا بنی‌اسدی: همه امامان (ع) هم بشارت ظهور منجی را داده‌اند و هم به تبیین ویژگی‌های آخرین حجت خدا پرداخته‌اند. در این میان اما امام رضا (ع) ویژه‌تر به این مسئله اهتمام ورزیده است. شاید یکی از دلایل آن این باشد که برخی خود آن حضرت را «صاحب‌الامر» می‌...
 
دین حداقلی میراث سکولاریسم مسیحی است/ اثبات جامعیت حداکثری اسلام
۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۴
 
نظریه جامعیت حداقلی اسلام، از سوی پاره‌ای از روشنفکران سکولار معاصر مطرح گردید. این طایفه، میراث‌خوار سکولاریزم در جهان مسیحیت‌اند که نظریه حداقلی را بر قرآن و سنت تحمیل کرده‌اند.
 
دانشجویان می‌توانند آینه‌دار جمال مُنعم باشند
۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۱
 
جوانی و دانشجویی، هر دو از نعمت‌های مهم خداوند است هم می‌توانند حجاب دیده متنعم باشند تا خدا را نبیند و هم می‌توانند آینه‌دار جمال مُنعم باشد.
 
امام رضا(ع) و هویت اجتماعی شیعیان ایران
۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۵
 
ورود امام رضا(ع) در نگاه کلان به ایران و در نگاه جز به خراسان، تغییرات بنیادین را ایجاد کرد. بی شک همان دو سال حضور امام در خراسان سبب گسترش تشیع در خراسان و نواحی آن شده بود.
 
عزاداری دهه محسنیه سیره اهل بیت(ع) نیست
۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۰
 
برپایی مناسبت‌هایی همچون دهه محسنیه، خروج از قواعد عرفی برگرفته از اهل‌بیت علیهم‌السلام درباره عزاداری است.
 
الگوگیری از شیوه‎های مناظراتی امام رضا(ع) در اصلاح سبک زندگی
۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۶
 
در حوزه‎های علمیه و دانشگاه‌ها هیچ‌گاه احساس نکرده‌ایم به معرفت‌شناختی امام‎رضا(ع) نیازمندیم. اگر سبک زندگی دیگران در جامعه ما هست، به دلیل عرضه نشدن به موقع و یا کافی نبودن سبک زندگی شیعی و عملی است که تولید نشده و یا اگر تولید شده توزیع نشده است.
 
تجربه عاشقی
۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۹
 
زیارت با پای پیاده، شاید ازاین‌جهت بسیار مورد تأکید قرار می‌گیرد که زائر در طی منازل مختلف تا رسیدن به معشوق با خود اندیشه کند و غبار نشسته بر روح و روان خود را در این خلوت‌ها شست‌وشو دهد و به درجه‌ای از اخلاص و بندگی و ارادت دست پیدا کند
 
وقتی که جاده‌های بلند، کوتاه می‌آیند
۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۸
 
دل‌نوشته برای امام رضا علیه‌السلام
 
کم‌توجهی به سیره حکومتداری پیامبر(ص) و تعامل ایشان با مخالفان
۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۰
 
تاکنون در حوزه سیره‌شناسی، جنبه‌های اخلاقی پیامبر‌ اکرم(ص) به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته اما به سیره حکومتداری و تعامل ایشان با مخالفان‌شان کمتر توجه شده است. این موارد خلأهایی است که باید مورد توجه اصحاب دین و قلم قرار گیرد.
 
شمع غربت کریم اهل بیت(ع) در بقیع
۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸
 
محمدرضا جعفرملک: شاید غربت غروب این روزهای بقیع در آستانه رحلت ختم المرسلین(ص) اشک هر مسلمانی را از دیدگان جاری سازد اما ماتم کریم اهل بیت(ع) را چه کنیم که خطاب به برادر فرمود یا اباعبدالله(ع) هیچ روزی مثل روز تو(عاشورا) نیست.
 
زائران پیاده، کاروانی به‌مثابه نهضت رسانه‌ای
۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۰
 
اربعین عراق را به‌اضافه عدد 8 که کنیم به مشهد می‌رسیم و جوی باریکه‌هایی که از جاده‌های مختلف به‌سوی مشهد جاری می‌شود. جویی‌هایی که به هم می‌رسند، رودخانه‌ای خروشان اما زلال را شکل می‌دهند که چون به مشهد می‌رسند، دریا شکل می‌گیرد.
 
آیت‌الله موسوی اردبیلی «سید مفید» دوران ما بود
۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
 
معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه با دلنوشته‌ای که آن را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی مرجع تقلید را توصیف و وی را «سید مفید» دوران خویش خوانده است.
 
«اربعین طوبی» رنگین‌کمان عرض ارادت به آستان امام‌ حسین(ع)
۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۶
 
حسام آبنوس: رمان «اربعین طوبی» رنگین‌کمانی از عرض ارادت به آستان امام حسین(علیه السلام) از سوی مردم عراق است که در این همایش جهانی بروز پیدا می‌کند.
 
بسیجی و انسانِ تراز رضوی
۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۲
 
خبرگزاري فرهنگ رضوي/ غلامرضا بنی اسدی: بسیجی را باید شناخت. خوب هم باید شناخت او را که انسان تراز جامعه تعالی‌یافته است. او را باید شناخت در ترازوی کلام حجت خدا که خلق خدا را به‌سوی بهشت رهنمون می‌شود. باید به خوانش بسیجی بر اساس سخن معصوم پرداخت و به معیارهایی توجه کرد که حتی یک درصد ...
 
ای چلچراغ چشم تو، خورشید راه من ...
۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۸
 
ای آستان قدس تو تنها پناه من؛ بر خاک باد پیش تو روی سیاه من
 
 
 
 
 
 
 
هم‌زمان با فرارسیدن ماه مبارک ...
 
دریافت متن فصل نامه علمی پژوهشی ...