۲ اسفند ۱۳۹۵ 20 February 2017
 
برگزاری جشنواره رضوی در 29 دانشگاه کشور/ اعلام زمان ارسال آثار به دبیرخانه
۳۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۶
 
رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن تشریح مهمترین ویژگی‌های جشنواره رضوی که امسال در 29 دانشگاه کشور برگزار می‌شود، به جزئیات فعالیت‌های برخی کمیته‌های جدید اشاره کرد.
 
ولایت باطنی یک ولایت اخلاقی و معنوی است/ مسئولین بر دل‌های مردم ولایت داشته باشند
۳۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
 
حجت‌الاسلام غرویان گفت: مسئولین باید سعی کنند همیشه ولایت‌شان برای دل‌ها و درد دل‌های مردم باشد.
 
مردم جهان، آزادی‌خواهی و حق‌طلبی را از امام علی (ع) بیاموزند
۳۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱
 
ارادت به حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السلام مرز و منطقه و دین نمی‌شناسد. هر کسی از هر کشور و مذهبی که باشد، به محض اینکه با انسان کاملی چون امام علی علیه‌السلام آشنا شده و شخصیت برجسته آن حضرت را بشناسد، به حقانیت غدیر پی خواهد برد.
 
ولایت منصبی الهی است که نظر و انتخاب مردم در آن تأثیری ندارد
۳۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۵
 
حجت‌الاسلام طباطبایی با بیان اینکه خلافت و ولایت دو موضوع کاملا جدا هستند، افزود: خلافت در معنای عام یعنی جایگاهی که امکان دارد از طریق برگزاری انتخابات و با نظر و قدرت مردم تعیین شود و حتی امکان عزل او هم توسط مردم وجود دارد. درحالیکه ولایت مقامی الهی است که انتصاب آن تنها از طریق وحی و به وسیله امر ...
 
بسیاری از اهل سنت به حقانیت غدیر اذعان دارند/ بنیاد نهج‌البلاغه چگونه شکل گرفت؟
۳۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دین‌پرور گفت: از حضرت امیرالمومنین (ع) خواستم که کاری به دست من هم بدهد. تا اینکه چند سال بعد به طور اتفاقی ایده تشکیل بنیاد نهج‌البلاغه به ذهنم خطور کرد و این ایده عملی شد.
 
کنگره ملی شعر آفتاب به ایستگاه دوم رسید
۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۶
 
مدیرعامل مجمع شاعران اهل بیت (ع) از برگزاری دومین کنگره ملی شعر آفتاب، با محوریت حضرت امام رضا (ع) در آینده نزدیک خبر داد.
 
پیشینه‌ سروده‌های آیینی و رضوی در افغانستان/ در افغانستان امروز، شاعر آیینی مظلوم است
۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۴
 
یک شاعر مهاجر افغانستاني می‌گوید: پيشينه شعر مذهبي در افغانستان به آثار ناصر خسرو و سنايي مي‌رسد. با توجه به سروده‌هايي كه این شاعران درباره‌‌ اخلاق و عقیده و آموزه‌های دینی ما و همچنين مدح معصومين داشته‌اند. از معاصرين، واصل كابلي، بلبل و شهید سيد اسماعیل بلخی را مي‌توانم در اين پيشينه نام ببرم.
 
نوشت‌افزارهای با محتوای «فرهنگ رضوی» پرفروش‌ترین سال شدند
۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۴
 
یک طراح و تولیدکننده نوشت‌افزارهای ایرانی اسلامی از استقبال خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان از نوشت‌افزارهای ایرانی اسلامی با موضوعات فرهنگ رضوی و پیشرفت‌های علمی خبر داد.
 
جشنواره ها با هدف تاثیرگذاری در شعر آیینی پیش نمی‌روند/ نقش اصلي شعر آئيني انتقال پيام ائمه باشد
۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
 
عضو دوره‌ دوم شعر جوان انقلاب اسلامی گفت: شعر رضوی امروز بیشتر در ورطه‌های احساسی افتاده و یکسری واگویه‌ها و درددل‌ها با حضرت است. اما فکر می‌کنم نقش اصلی شعر آیینی، انتقال پیام ائمه‌ اطهار باشد. البته آن واگویه‌ها نیز قدر و قیمت خود را دارند، اما نقش و هدف اصلی این نوع شعر را نیز نباید فراموش کرد.
 
شعر رضوی، امروز بیشتر بر محور عشق و محبت به امام رضا (ع) می‌چرخد
۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۱
 
شعر به خاطر ظرافت‌های خاصی که دارد همواره زبان جامعه بوده است و در مقایسه با کلامی که ساده بیان می‌شود می‌تواند تاثیرگذاری فوق العاده‌ای داشته باشد. شاید به همین دلیل است که در همۀ عرصه‌ها مانند مذهب ، مقاومت و مسائل ریز و درشت اجتماعی و ... شعر همواره پیشقدم بوده و زبان برنده‌تری داشته، و زودتر از ...
 
۲۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۸
 
نگین صدق گویا از تجربه بازی در فیلم ابراهیم خلیل الله و محدودیت امکانات برای ساخت فیلم های مربوط به قصه های قرآنی گفت.
 
عبادتی که اگر قبول شود، سایر اعمال ما نیز پذیرفته می‌شود
۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۲
 
حجت الاسلام میرحیدری گفت: ‏ امام حسین(ع) شب عاشورا به برادرشان حضرت ابوالفضل فرمودند «امشب را برای ما مهلت بگیر» و این به خاطر ترس ‏امام(ع) از مرگ و جنگ با دشمن نبود بلکه به خاطر علاقه زیاد سیدالشهدا(ع) به نماز و عبادت و مناجات با خدا بود. ‏
 
زیارت امام رضا(ع) جایگزینی توصیه شده برای کسب ثواب حج
۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۷
 
بنابر روایت «تَمَامُ الْحَجِّ لِقَاءُ الْإِمَام» یعنی اگر حج واقعا ابراهیمی باشد نتیجه و آثار مناسک آن، دیدار با امام زمان (عج) خواهد بود، البته این دیدار صرفا ظاهری و ملاقات نیست و معنایی فراتر از این دارد.
 
برای ترویج زبان گفتگوی ادیان بر اساس سیره رضوی تلاش می‌کنم
۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۵
 
خبرگزاری فرهنگ رضوی - زهره كهندل: «میکائیل آلوارز» اهل «سویا» در كشور اسپانيا و يكي از عاشقان امام رضا (ع) است. او تاكنون يك كتاب درباره زندگي امام هشتم شيعيان (ع) نوشته و حسينيه‌اي به نام امام رضا (ع) در شهرش ايجاد كرده است.
 
تدابیر امام رضا (ع) در دفاع از جایگاه امامت و ولایت
۲۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۳
 
ساده‌انگارانه است اگر گمان کنیم که ائمه اطهار(ع) پس قیام از امام حسین (ع) در عاشورای سال 61 (هجری.ق)، رسالت خود را که امامت بر امت اسلامی بود کنار گذاشتند، با مطالعه زندگی سراسر نور ائمه اطهار (ع) این حقیقت آشکار می‌شود که تمامی آنان به فراخور شرایط عصر و زمان خویش تلاش وافری برای دفاع از حریم امامت ...
 
رسالت شعر رضوی، معرفت‌افزایی است
۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷
 
عکس حضور در محفل شعر بیت رهبری با آن چادر و روسری‌ای که به‌خوبی از عهدهٔ وظیفهٔ فاطمی‌شان برآمده‌اند، شاید مشهورترین عکس او در صفحات اینترنتی باشد. «عارفه»ای از نسل امروز که قطار سال‌های عمرش تازه از ایستگاه 27 عبور کرده و شاعری را پیشهٔ دل کرده است و خوش دارد که به تعبیر خودش در «عَرشِ شعر» تنفس کند ...
 
برخورد امام رضا (ع) با مامون به خاطر جلوگیری از آزادی بیان
۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۵
 
در سیره مناظره‌ای و گفتاری امام رضا (ع)، فضا برای دخالت عوامل غیرعقلی بسته است؛ ایشان رویکرد و برخورد انتقادی و عقلانی با مواریث گذشتگان داشتند. سبک زندگی و اعتقادات را در نظر می‌گرفتند نه آنکه صرف تعلق نظری به گذشته آن را رد یا تایید کنند.
 
تدوین استانداردهای گواهینامه گردشگری حلال در مراحل نهايي
۱۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۳
 
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: تدوین استانداردهای گواهینامه گردشگری حلال برای تاسیسات گردشگری سراسر کشور در مراحل نهایی قرار دارد.
 
تاریخ دار الشفا، دریچه‌ای نو به سوی تاریخ پزشکی ایران
۱۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۶
 
 خبرگزاري فرهنگ رضوي/چند روزی بیشتر از برگزاری اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی نمی‌گذرد. جشنواره‌ای که در آن کتاب «تاریخ دارالشفای آستان قدس رضوی: از دوره صفوی تا پایان دوره قاجاریه به روایت اسناد» رتبه دوم بخش کتاب برتر در محور حرم و اماکن متبرکه ...
 
جايي نزديك بهشت؛ روايت گم‌شده‌اي كه گم نشده بود
۱۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۸
 
جایی باید در حرم باشد که نشست‌های خوانش کتاب رضوی داشته باشند اصلاً کتاب به زائران هدیه بدهند. باید این کتاب‌های نوشته‌شده جایی استفاده شود و دقیقاً مخاطب خاص این آثار در حرم وجود دارد.
 
 
 
 
 
 
 
کتاب «دین و سیاست از منظر امام ...
 
دریافت متن فصل نامه علمی پژوهشی ...