۶ تير ۱۳۹۶ 27 June 2017
 
جایگاه زیارت در وظیفه وفای به عهد نسبت به  امام معصوم (ع)
۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۵
 
زائر آنگاه‌که از خانه بیرون می‌رود در کنار اخلاص نیت و دوری از ریا و آسیب‌های این‌چنینی، باید خود امام را مقصد و هدف بشمارد و نه شهر یا مرقدی را. زائر باید به این نیت از خانه بیرون بیاید که به زیارت امام علیه‌السلام می‌رود، نه ضریح یا عتبه او. او باید با همه پوشش‌ها و موانع مادی بجنگد و در مقصد، خود ...
 
فرق انسان امین و خائن در کلام امام رضا(ع)
۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۷
 
امام رضا(ع) می فرمایند: «امین به تو خیانت نکرده [و نمیکند] و لیکن [تو] خائن را امین تصوّر نموده‌اى.» این حدیث ارزشمند می‌تواند چند نکته اساسی را به ما یادآور شود. مثلا آنکه میان انسان امین و امانتدار و کسی که به امانت خائن است، فرق بگذاریم و آن‌‌ها را با یکدیگر اشتباه نکنیم.
 
اخلاق پیامبران در کلام امام رضا(ع)
۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۶
 
امام رضا (ع) در یکی از احادیث خود می‌فرمایند: «از اخلاق پیامبران، نظافت و پاکیزگى است.»
 
مصداق انسان‌های سرافکنده و آمرزیده در دیدگاه امام رضا (ع)
۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۳
 
امام رضا (ع) در حدیث زیبایی فرموده‌اند: پنهان‌کننده کار نیک [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشکارکننده کار بد سرافکنده است، پنهان‌کننده کار بد آمرزیده است.(1)
 
ویژگی‌های انسان مومن از نظر امام رضا (ع)
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۰
 
مهربانی رسول اکرم(ص) در تمام لحظات نبوت از سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط، تا لحظات فتح و پیروزی به همه انسان‌ها درس انسانیت و اخلاق می‌دهد و این مهربانی سرلوحه و ویژگی اصلی تمام معصومین از جمله امام علی بن موسی الرضاست و بی‌شک مهربانی از بارزترین صفاتی‌ است که در خصوص امام هشتم مشهور است.
 
چرا از شناخت فاطمه (س) غافل شده‌ایم؟
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱
 
صدیقه طاهره (س) در دوران زندگی کوتاه خود تجربه‌های ارزشمندی را به دست داد که هر یک می‌تواند برای جهان شیعه دستمایه تحولی بنیادین در زندگی فردی و اجتماعی باشد.
 
22 بهمن رضوی ما
۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۵
 
به‌جرئت می‌توان گفت امسال تنها راهپیمایی 22 بهمن است که می‌توان با نقش‌آفرینی در آن، هم غمگسار مردم شد و هم اقتدار نظام اسلامی را ضریب داد و هم بر ضریب امنیت ملی افزود.
 
نقش رهبری حضرت امام خمینی (ره) در شعر انقلاب و دفاع مقدس
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۸
 
پاسداشت این رهبری هدفمند که فی‌نفسه نیز ارزشمند است، از مراحل مختلف و پرفراز هدایت امام (ره) در قالب شعر دیده می‌شود; چه از آغازین مرحله که قیام امام علیه ظلم حاکم بود که متأثر آن پیروزی انقلاب را به نظاره نشستیم و چه در دوران دفاع مقدس که با راهنمایی امام (ره) آشفتگی‌های موجود سامان می‌یافت.
 
چقدر با طب‌الرضا آشنا هستیم؟/ طب رضوی بر پایه مزاج‌های چهارگانه
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۵
 
پیامبر اسلام(ص) و سایر معصومین بارها خواص و مضرات مواد غذایی را متذکر شده‌اند و برای بهبود انواع و اقسام امراض، درمان‌های غذایی مناسب با انواع مزاج‌ها را آموزش داده‌اند. امام رضا(ع) از جمله امامانی هستند که رهنمودها و تجویزهای دقیق ایشان که برگرفته از قران کریم و آموزه‌های اسلامی‌ست در قالب یکی از ...
 
انقلاب اسلامی در مکتب امام رضا (ع)
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
 
انقلاب اسلامی، هم در مرحله ایجاد و هم در مرحله اثبات، تحت تأثیر فرهنگ رضوی است. مبنای ظلم‌ستیزی و حق‌گویی و حق‌خواهی را از این مکتب نورانی گرفته است.
 
زينب (س)، بنیان‌گذار انقلاب فرهنگی عاشورا
۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
 
طیبه مروت:  تأثیر شخصیت‌های علمی و فرهنگی در سرنوشت سیاسی و فرهنگی یک جامعه، امری است که نه‌تنها در دنیای امروز، که از گذشته بر برنامه ریزان هر جامعه روشن بوده است. ازاین‌رو، سلاطین جور از حضور چهره‌های تأثیرگذار فرهنگی در عرصه سیاست و اجتماع جلوگیری می‌کردند. تأثیر حکومت‌...
 
بانوانی که کارگزار خدایند؛ 5 ويژگي زن مسلمان به روايت امام‌رضا از امام علي عليهما‌السلام
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
 
خانه بی‌مال و بی‌آبرو، نمی‌تواند کانون گرمی برای زندگی باشد، که زمهریر شدايد را هم در خویش به‌سلامت برساند
 
الزامات و بایسته‌های شعر رضوی
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۶
 
شعر، چون یک اثر ادبی است تأثیرگذاری بیشتری بر مخاطب دارد، بنابراین انتقال مفاهیم و موضوعات ارزشی توسط شعر حائز اهمیت است. آنچه باید در این زمینه مدنظر قرار گیرد، توجه به همهٔ جنبه‌های شعر آیینی، دریک سطح و اندازه است.
 
هشدار آیت‌الله مکارم به آل خلیفه: سرنوشت قذافی و شاه ایران در انتظار شما است
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵
 
آیت‌الله مکارم شیرازی با هشدار به آل‌خلیفه در پی رفتارهای ظالمانه با شیعیان و علمای بحرین گفت: از سرنوشت شاه ایران و قذافی‌ها عبرت بگیرید که سرنوشت آنها در انتظار شما است.
 
ضرورت خودآرایی در خانه
۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۷
 
غلامرضا بنی‌اسدی: برخی تصاویر چندبعدی هستند که از هر طرف که نگاه کنی، متفاوت با طرف دیگر است. چند منظره متفاوت می‌توان دید از یک تصویر با انتخاب زوایای متعدد. ماجرای برخی کلمات هم چنین‌اند. بسته به اینکه در کجای کلام و در چه جمله و شأن نزولی قرار بگیرند، تفاوت ماهوی و معنایی پیدا می‌...
 
حديثي از امام رضا(ع) كه زندگاني ققنوس‌ شعله‌ها را معنا مي‌كند
۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۸
 
فرشتگان نجات در حادثه آتش‌سوزي ساختمان پلاسكو در تهران خالصانه خود را به دل خطر بردند و سوختند تا جان هموطناني كه احتمالا هنوز در ساختمان محل حادثه حضور داشتند را نجات دهند. آموزه‌ها و منابع ديني اسلام آنها را «مومن» و «بهشتي» مي‌نامد و عمل‌شان را همتراز با «زنده كردن همه مردم» برمي‌شمرد.
 
حادثه پلاسکو و نگاه امام رضا(ع) به انسان‌های ایثارگر
۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۵
 
گر با درک درست این روایت امام هشتم (ع) را بخوانیم که به تأکید می‌فرمایند که «حریصانه به دنبال قضای حاجت حاجتمندان باشید، هیچ عملی بعد از واجبات بالاتر از شاد کردن مسلمان نیست.» (3) هم به پهلوانان نبرد با آتش درود خواهیم فرستاد و هم غبطه خواهیم خورد به شأن و جایگاهی که نزد حضرت حق صاحب می‌شوند.
 
روز غزه و درس امام رضا (ع)
۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
 
روز غزه، روز فلسطین است و روز همه‌کسانی که در هرکجای جهان از ستم بیدادگران به فریاد می‌آیند. روز غزه، امروز، روز یمن هم هست، روز مردمانی که زیر بمب‌ها و موشک‌های صهیونیستی که با لهجه مخلوط عربی- عبری، فرمان آتش می‌دهد. روز نیجریه هم هست که خون پاک مردمانش، رنگشان را از سیاهی به سرخی تغییر داده است تا ...
 
کریمه اهل بیت در کلام عالم آل محمد(ع)
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
 
زندگی کوتاه حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) سرشار از دردها و رنج‌ها و حوادث اندوهگین است و کمتر بانویی با سن و سال حضرتش تاب و تحمل آن را دارد.
 
وقتی بهشت به روی قم، در می‌گشاید
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۸
 
حضرت معصومه (س) باوجود خود بهشتی پرنور در قم بناکرده‌اند که با وفات ایشان نه‌تنها به آخر نمی‌رسد که تا همیشه به ترجمه مشی زندگی حضرت در رفتار مردمان می‌پردازد.
 
 
 
 
 
 
 
هم‌زمان با فرارسیدن ماه مبارک ...
 
دریافت متن فصل نامه علمی پژوهشی ...