۱ آبان ۱۳۹۶ 23 October 2017
 
اسلام به دنبال محروم کردن بشر از حقوق انسانی نیست
۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۶
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و استاد حقوق اسلامی حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اسلام بالاترین درجات کرامت را درحقوق بشر اسلامی لحاظ کرده است، گفت: در حقوق بشر اسلامی مفاهیم بلندی مانند اخلاق، عدالت، ارزش های مشترک انسانی، صداقت، امانتداری و وفای به عهد تعبیه شده است.
 
در کنار برگزاری جشنواره امام رضا(ع)، باید به نقش حقوق شهروندی در سیره رضوی توجه ویژه شود
۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۵
 
رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور توجه ویژه به نقش حقوق شهروندی در سیره رضوی را عامل ضروری در کنار برگزاری جشنواره امام رضا(ع) دانست.
 
اخلاق رضوی، سیره فاطمی و نبوی در کتب درسی باید جایگاه ویژه داشته باشد
۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۷
 
معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) با اشاره به اینکه امام رضا لنگر اصلی این سرزمین مقدس اسلامی است، گفت: انتظار می رود از سیره و روایات ایشان در کتب درسی بیشتر استفاده شود و باید در کتب درسی فرزندان ما اخلاق رضوی و سیره فاطمی و نبوی جایگاه ویژه داشته باشد، متولیان این امر ...
 
مناظرات امام رضا (ع) هیچ تنشی در جهان اسلام به وجود نیاورد
۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۷
 
امام رضا با این کار، در حقیقت از طرف مقابل به نوعی هم یک نوع اجازه می‌گرفت و در عین اجازه گرفتن، از وی اقرار هم می‌گرفت که آیا این مطلب را قبول داری؟ وقتی او می‌گفت بله قبول دارم، امام رضا (ع) براساس مبانی که خودش قبول کرده بود بحث را ادامه می‌داد.
 
ولایتعهدی امام رضا (ع) به خاطر تحکیم توحید بود
۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۸
 
انکار ولایت آنان در حقیقت یک نوع انکار و نادیده گرفتن ولایت الهی؛ و انکار ولایت الهی در حقیقت همان انکار توحید است؛ یعنی یک توحید نظری ناقص و منهای لوازم و نتایجش خواهد بود که چنین توحیدی قابل قبول و پذیرفته شده نیست.
 
مکتب تربیتی امام رضا (ع) متعلق به زمان خاصی نیست
۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۶
 
اگر ما صحبت‌های ائمه علیهم‌السلام یا آن روشی که در امور تربیتی داشتند را در زمان خاصی منحصر کنیم که نقض غرض می‌شود یعنی مردم متحیر خواهند بود، مردم سرگردان خواهند بود، پس امام علیه‌الصلاة‌والسلام اگر چیزی را می‌فرمایند مثل خود قرآن است.
 
اهل‌بیت (ع)، همیشه باعث وحدت و تقریب مذاهب بوده‌اند
۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶
 
وقتی علمای اهل‌سنت همراه ابن‌خزیمه به حرم امام رضا سلام‌الله‌علیه بعد از شهادت ایشان وارد شدند، نوشتند آن‌قدر ابن‌خزیمه با عظمتی که داشته برای حضرت رضا تواضع کرد که ما تعجب کردیم.
 
آموزه‌های امام‌رضا (ع)، بهترین راه مقابله با افراطی‌گری است
۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸
 
با این رویکرد می‌شود با این‌ها مقابله کرد و از معارف ناب ائمة معصومین به ویژه امام رضا علیه الصلاة و السلام در برابر غفلت‌ها، تعصبات، تنگ‌نظری‌ها که موجب مهجوریت در جامعة اسلامی شدند در برابر این‌ها مبارزه کرد.
 
راویان عرب‌زبان، مناظرات غیرعربی امام رضا (ع) را نقل نمی‌کردند
۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۶
 
می‌توانیم بگوییم امام رضا پرچم‌دار گفت‌وگوی ادیان محسوب می‌شود. یک گفت‌وگوی منطقی، یعنی «و جادلهم بالتی هی احسن» یا فرمود: «بالحکمة و الموعظة و الحسنة»، با آن‌ها صحبت کند و آن‌ها در حقیقت با همین شیوه و با حکمت و موعظة حسنه و با جدال احسن با اهل کتاب گفت‌وگو می‌کند و گفت‌وگوی بسیار موفقی هست.
 
فتوت و جوانمردی امام رضا(ع) سبب شد دانشمند اهل سنت کتاب خود را "فتوت نامه سلطانی" نام گذاری کند
۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۹
 
ر میان افرادی از تمام ادیان و مذاهب مختلف که به گفتگو و مناظره می‌پردازند، همه می‌گویند ما دنبال حق و حقیقت هستیم، اما یک مرتبه می‌بینید صدای داد و قال و عصبانیت این‌ها بلند شد. این نشانگر این است که این‌ها از ادب اختلاف و اخلاق گفت‌وگو کاملاً فاصلة زیادی دارند.
 
آموزه های تربیتی امام رضا (ع)، جنسیتی نیست
۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۶
 
روایاتی که از امام رضا علیه الصلاة و السلام نقل شده که ایشان می‌فرمایند که عبادت به تکثر در نماز و روزه نیست، عبادت به کثرت در این نوع مناسک نیست، بلکه عبادت تفکر و اندیشیدن در امر خدای متعال است. این نمونه نشان می‌دهد که روایات حضرت رضا علیه السلام جامعه را به سمت و سوی عقل‌گرایی فرا می‌خوانند و از ...
 
سیره تربیتی اهل بیت(ع) قابل الگوبرداری است
۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۱
 
در سیره اهل‌بیت ملاحظه می‌کنیم که توصیه‌های دقیقی در رابطه با تربیت فرزند به چشم می‌خورد. مثلاً در مواجهة با پدرانی که فرزند داشتند، توصیه می‌فرمودند که کسی که کودک دارد باید خودش را مثل او بکند تا بتواند کودک را درک کرده و با وی ارتباط برقرار بکند.
 
اسلام، دین مبارزه با خرافه است
۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۵
 
مکارم اخلاق، امری بالاتر از اخلاق است؛ بنابراین وقتی حضرت می‌فرمایند: من می‌خواهم مکارم اخلاق را تتمیم و تکمیل کنم، در واقع از باب اینکه چون که ۱۰۰ آمد ۹۰ هم پیش ماست، یقیناً مابقی اخلاق هم که پایین‌تر از مکارم هستند در زمره برنامه‌های این دین الهی هست.
 
ذکر مصیبت در مجالس شادی، منشأ شرعی ندارد
۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۳
 
یک مقدار نسبت به اعیاد، کم‌لطفی داریم. این را باید قبول بکنیم که ما مسلمان‌ها، کم‌لطف هستیم. برای خیلی مسائل دیگر که اهمّیّت چندانی ندارد کارهای مفصّلی انجام می دهیم؛ امّا در مورد این گونه مناسبت ها که از همه چیز مهمّ تر هستند، ارزش کمتری قائل هستیم و مثلا دهه شادی نمی گیریم.
 
مدل تقریب رضوی؛ مظهر تعامل بین ادیان و اهداف انسانی
۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۹
 
با مطالعه اندکی در تعاليم اعتقادی و رفتاري امام رضا(ع) روشن می‌شود هر چند خودشان به طور مستقل موفق به تشکيل حکومت نشدند، اما در همان مقام ولایتعهدی اداره امور جامعه را بر مبنای وحدت تمامی فرق مسلمانان و همراه با رحمت به غيرمسلمین می‌دانستند. حکومتی را مطلوب و موفق می‌دانستند که بر محور رحمت، عطوفت و ...
 
اصل اولی در اسلام، عفاف است نه حجاب
۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۸
 
اینکه الآن می‌گویند: قانون حجاب و عفاف؛ این نادرست است؛ زیرا اصل، عفاف است و حجاب، طریق به آن است نه امری جداگانه و در عرض آن. عفاف نیز اختصاصی به زنان ندارد، بلکه مرد هم عفاف دارد. ا
 
جایگاه مساجد، در حد نماز خانه تقلیل یافته است
۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۸
 
مسجد تنها محل برنامه های عبادی نیست و مساجد باید به سمت فعالیت های اجتماعی و فرهنگی حرکت کنند.
 
مساجد و نهادهای دینی یکی از مولفه های تاثیرگذار در جلب مشارکت های اجتماعی
۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۱
 
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مکان های مذهبی در حوزه امور دینی و اجتماعی یکی از بهترین مکان هایی هستند که مردم جامعه حول محور آن به فعالیت های اجتماعی مشترک می پردازند
 
مسجد، قلب تپنده حیات اسلام و کانون و محور فعالیتهای جامعه اسلامی است
۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۱
 
استاد حوزه و دانشگاه از مسجد به عنوان قلب تپنده حیات اسلام و کانون و محور فعالیتهای جامعه اسلامی یاد کرد.
 
تنوع کارها درحوزه نمایش های میدانی رضوی قابل تقدیر است
۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴
 
داور ششمین جشنواره سراسری رضوی گفت: تنوع کارهای شرکت کننده در ششمین جشنواره سراسری آئین های نمایشی رضوی در یاسوج قابل تقدیر است.
 
 
 
 
 
 
 
هم‌زمان با فرارسیدن ماه مبارک ...
 
دریافت متن فصل نامه علمی پژوهشی ...