۷ فروردين ۱۳۹۶ 27 March 2017
 
سه‌عنصر ایمان در کلام امام رضا علیه‌السلام
۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
 
مؤمن، مؤمن نیست مگر اینکه سه ویژگی در او باشد؛ سنّتی از پروردگارش، سنّتی از پیامبرش و سنّتی از مولایش...
 
روضه‌ای برای مادر
۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴
 
روضه‌ای برای مادر؛ اما مادر که مزار ندارد تا یک دل سیر بر سر مزارش رفته و اشک بریزی؛ می‌دانی این روزها دل مهدی فاطمه سلام الله علیها که آخرین ذخیره سلاله امامت است وقتی دلتنگ مادر می‌شود به کجا می‌رود و برای مادر روضه می‌خواند؛ من به تو می‌گوییم ؛ مهدی فاطمه(عج) هرگاه دلتنگ مادر می‌شود به قم می‌آید ...
 
شهادت صدیقۀ کبری(س) آشکار کنندۀ صراط مستقیم تا قیامت
۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۶
 
محرم کلاردهی: خاتمیت، از امتیازات ویژه رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌) به‌شمار می‌آید، که قرآن کریم به‌صراحت به‌ آن اشاره کرده و می‌فرماید: «محمد، پدر هیچ‌یک از مردان شما نیست؛ ولى فرستاده خدا و خاتم پیامبران است و خدا همواره بر هر چیزى داناست.»[۱]
 
شعر فاطمی معاصر، آيينه‌اي از مظلوميت، مبارزه و عطوفت
۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۳
 
شعر فاطمي در ادبيات آييني معاصر گسترش قابل توجهي يافته است و به‌خصوص بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، از جهات كمي و كيفي به جايي رسيده كه شايد بتوان چنين گفت كه شانه‌به‌شانه، ديگر گونه‌هاي ديرپا مانند ادبيات عاشورايي پيش مي‌رود. زهرا محدثي خراساني، شاعر و پژوهشگر ادبيات معاصر، در مقاله‌اي بلند براي خبرگزاري ...
 
قصه تکراری مسافران هوایی، این بار از مشهد تا نجف
۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
 
سید جلال فیاضی
 
حضرت فاطمه(سلام‌الله عليها) سلسله‌جنبان شهادت
۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۷
 
یک نفر هست که معنای تمام شهادت است، شهید اولوالعزم؛ خودش شهید و همسرش شهید و پسرانش شهید و به معنای تام کلمه، سلسله‌جنبان شهادت که او را با نام بلند حضرت فاطمه زهرا(س) می‌شناسیم که تا قیامت نیز شهدا از دامن معرفتی او طلوع و افق در افق را روشن می‌کنند.
 
جایگاه «برادر بزرگ‌تر‌» در کلام امام رضا(ع)
۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۴
 
فرزند بزرگ‌تر همواره به دلیل ارتباط نزدیک و دوستانه‌اش با سایر فرزندان، پل ارتباطی آنان با والدین است و اگر به فرض به هر دلیل پدر خانواده در قید حیات نباشد این پسر ارشد است که سرپرستی خانواده را بر عهده خواهد داشت.
 
​دوست و دشمن انسان در کلام امام رضا(ع)
۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۳
 
انسان عاقل با استفاده از خردی که خداوند برای او به ودیعه گذاشته می‌تواند سند بهشت را به نام خود کند.
 
جایگاه زیارت در وظیفه وفای به عهد نسبت به  امام معصوم (ع)
۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۵
 
زائر آنگاه‌که از خانه بیرون می‌رود در کنار اخلاص نیت و دوری از ریا و آسیب‌های این‌چنینی، باید خود امام را مقصد و هدف بشمارد و نه شهر یا مرقدی را. زائر باید به این نیت از خانه بیرون بیاید که به زیارت امام علیه‌السلام می‌رود، نه ضریح یا عتبه او. او باید با همه پوشش‌ها و موانع مادی بجنگد و در مقصد، خود ...
 
فرق انسان امین و خائن در کلام امام رضا(ع)
۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۷
 
امام رضا(ع) می فرمایند: «امین به تو خیانت نکرده [و نمیکند] و لیکن [تو] خائن را امین تصوّر نموده‌اى.» این حدیث ارزشمند می‌تواند چند نکته اساسی را به ما یادآور شود. مثلا آنکه میان انسان امین و امانتدار و کسی که به امانت خائن است، فرق بگذاریم و آن‌‌ها را با یکدیگر اشتباه نکنیم.
 
اخلاق پیامبران در کلام امام رضا(ع)
۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۶
 
امام رضا (ع) در یکی از احادیث خود می‌فرمایند: «از اخلاق پیامبران، نظافت و پاکیزگى است.»
 
مصداق انسان‌های سرافکنده و آمرزیده در دیدگاه امام رضا (ع)
۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۳
 
امام رضا (ع) در حدیث زیبایی فرموده‌اند: پنهان‌کننده کار نیک [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشکارکننده کار بد سرافکنده است، پنهان‌کننده کار بد آمرزیده است.(1)
 
ویژگی‌های انسان مومن از نظر امام رضا (ع)
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۰
 
مهربانی رسول اکرم(ص) در تمام لحظات نبوت از سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط، تا لحظات فتح و پیروزی به همه انسان‌ها درس انسانیت و اخلاق می‌دهد و این مهربانی سرلوحه و ویژگی اصلی تمام معصومین از جمله امام علی بن موسی الرضاست و بی‌شک مهربانی از بارزترین صفاتی‌ است که در خصوص امام هشتم مشهور است.
 
چرا از شناخت فاطمه (س) غافل شده‌ایم؟
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱
 
صدیقه طاهره (س) در دوران زندگی کوتاه خود تجربه‌های ارزشمندی را به دست داد که هر یک می‌تواند برای جهان شیعه دستمایه تحولی بنیادین در زندگی فردی و اجتماعی باشد.
 
22 بهمن رضوی ما
۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۵
 
به‌جرئت می‌توان گفت امسال تنها راهپیمایی 22 بهمن است که می‌توان با نقش‌آفرینی در آن، هم غمگسار مردم شد و هم اقتدار نظام اسلامی را ضریب داد و هم بر ضریب امنیت ملی افزود.
 
نقش رهبری حضرت امام خمینی (ره) در شعر انقلاب و دفاع مقدس
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۸
 
پاسداشت این رهبری هدفمند که فی‌نفسه نیز ارزشمند است، از مراحل مختلف و پرفراز هدایت امام (ره) در قالب شعر دیده می‌شود; چه از آغازین مرحله که قیام امام علیه ظلم حاکم بود که متأثر آن پیروزی انقلاب را به نظاره نشستیم و چه در دوران دفاع مقدس که با راهنمایی امام (ره) آشفتگی‌های موجود سامان می‌یافت.
 
چقدر با طب‌الرضا آشنا هستیم؟/ طب رضوی بر پایه مزاج‌های چهارگانه
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۵
 
پیامبر اسلام(ص) و سایر معصومین بارها خواص و مضرات مواد غذایی را متذکر شده‌اند و برای بهبود انواع و اقسام امراض، درمان‌های غذایی مناسب با انواع مزاج‌ها را آموزش داده‌اند. امام رضا(ع) از جمله امامانی هستند که رهنمودها و تجویزهای دقیق ایشان که برگرفته از قران کریم و آموزه‌های اسلامی‌ست در قالب یکی از ...
 
انقلاب اسلامی در مکتب امام رضا (ع)
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
 
انقلاب اسلامی، هم در مرحله ایجاد و هم در مرحله اثبات، تحت تأثیر فرهنگ رضوی است. مبنای ظلم‌ستیزی و حق‌گویی و حق‌خواهی را از این مکتب نورانی گرفته است.
 
زينب (س)، بنیان‌گذار انقلاب فرهنگی عاشورا
۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
 
طیبه مروت:  تأثیر شخصیت‌های علمی و فرهنگی در سرنوشت سیاسی و فرهنگی یک جامعه، امری است که نه‌تنها در دنیای امروز، که از گذشته بر برنامه ریزان هر جامعه روشن بوده است. ازاین‌رو، سلاطین جور از حضور چهره‌های تأثیرگذار فرهنگی در عرصه سیاست و اجتماع جلوگیری می‌کردند. تأثیر حکومت‌...
 
بانوانی که کارگزار خدایند؛ 5 ويژگي زن مسلمان به روايت امام‌رضا از امام علي عليهما‌السلام
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۴
 
خانه بی‌مال و بی‌آبرو، نمی‌تواند کانون گرمی برای زندگی باشد، که زمهریر شدايد را هم در خویش به‌سلامت برساند
 
 
 
 
 
 
 
کتاب «دین و سیاست از منظر امام ...
 
دریافت متن فصل نامه علمی پژوهشی ...