۳۰ دی ۱۳۹۶ 20 January 2018
 
نیاز عقلی و منطقی انسان به حضور منجی/ وظیفه مومنان در دوران سخت غیبت چیست؟
۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۰
 
اعتقاد به منجی و مصلح جهانی، نقطه مشترک همه ادیان و مذاهب است و در یک کلمه همه متفق‌القول هستند که در نهایت یک منجی از طرف خداوند برای اصلاح عالم و حاکمیت عدالت جهانی خواهد آمد.
 
وحدت در سیره رضوی، پشتوانه هایی چون سعه‌ صدر و علم و دانش دارد
۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۷
 
به نظر من وحدتی که در سیره‌ی امام رضا علیه‌السلام جود دارد چند ویژگی دارد؛ یعنی وحدت یک شعار نیست بلکه نیاز به پشتوانه دارد. اولین ویژگی، سعه‌ی صدر امام رضا علیه‌السلام بود؛ یعنی اگر ما می‌خواهیم وحدت درون شیعی، وحدت درون دینی و اسلام و وحدت بین الادیان را تحقق ببخشیم باید سعه ی صدر داشته باشیم.
 
مارکسیستی که مسلمان شد؛ حال و هوای زیارت و توسل از زبان «جعفر گنزالس»
۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷
 
«رائول گنزالس بورنز» که در سن 32 سالگی به اسلام آورد، از طرف دوستان مسلمانش به نام «جعفر گنزالس» مشهور شد. با وجود اینکه از طرف عده‌ای از آشنایانش طرد شده بود اما دوستان مسلمان و متدین زیادی پیدا کرد و بعد از مدتی برای تحصیل در حوزه علمیه قم به ایران هجرت کرد.
 
حذف بخش تعزیه از جشنواره ملی آئین های نمایشی رضوی
۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲
 
معاون هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد از حذف بخش تعزیه خبر داد و گفت: جشنواره آئین های نمایشی در قالب آئین های نمایشی، پرده خوانی و نقالی برگزار می شود.
 
تفاوت‌هاي مومن و منافق/ مومن اهل یقین است اما منافق غرق در تردید
۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲
 
حجت‌الاسلام والمسلمين مظفري ميانجي با اشاره به آيات قرآني گفت: مومن بدخواه کسی نیست، اما منافق منتظر حادثه ناگوار برای دیگران است. مومن اهل یقین است اما منافق غرق در تردید است.
 
دستورات اسلام در برخورد با منافقین بسیار سخت‌گیرانه است/ رفتار معصومین با دشمنان اسلام چگونه بود؟
۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۶
 
حجت‌الاسلام دکتر احمد رهدار گفت: دستورات اسلام در برخورد و مواجهه با منافقین و کسانی که قصد بر هم زدن امنیت و آرامش جامعه اسلامی و سقوط نظام اسلامی را دارند بسیار سخت‌گیرانه و غیرقابل گذشت است.
 
«عالم آل محمد» یعنی امام گفتگو/ امام حسین(ع) بارها با عمر سعد مذاکره کردند تا کار به جنگ نکشد/ صلح امام حسن(ع) حاصل گفتگو بود
۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶
 
به معنای عام کلمه، تمام اهل‌بیت، اهل گفتگو بودند و اینکه بگوییم فقط حضرت رضا اهل گفتگو بودند و دیگر ائمه علیهم‌السلام نعوذبالله اهل خشونت بودند درست نیست. حضرت امیر علیه‌السلام اهل گفتگو بودند، حتی امیرالمؤمنین علیه‌السلام، در جنگ احزاب در مقابل با عمرو بن عبدودّ ابتدا سه پیشنهاد مطرح می‌کنند. این یعنی ...
 
نحوه برخورد معصومين با آشوبگرانی که دنبال تضعیف نظام اسلامی بودند
۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۱
 
يك كارشناس ديني گفت: در شیوه برخورد امیرالمومنین(ع) می‌بینیم كه ایشان شخصا مردم را در تحقق خواسته‌های معقول و به‌حق‌شان یاری می‌کردند اما این همراهی تا زمانی ادامه داشت که فرد یا افرادی قصد تزلزل جامعه اسلامی، شایعه‌پراکنی و ناامنی جامعه اسلامی را نداشته باشند.
 
جشنواره امام رضا(ع) از مهم ترین برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی است
۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۲
 
سید ناصر اسحاقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل، برگزاری جشنواره بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) را در ترویج فرهنگ منور رضوی موثر دانست و گفت: این جشنواره می تواند الگویی مناسب برای رویدادهای فرهنگی و هنری کشور باشد.
 
وجود نازنین بقیه‌الله از زبان امام رضا(ع)/ روایت‌های خشونت امام ساخته ذهن بیمار بنی‌عباس است
۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۷
 
کارشناس مهدویت گفت: یقینا سیره امام مهدی علیه‌السلام برگرفته از سیره پیامبر اعظم است پس مهربانی و محبت به مردم شاخص‌ترین ویژگی ایشان به شمار می‌رود.
 
امیرکبیر تربیت شده و پرورش یافته مکتب اسلام راستین و حقیقی بود
۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۷
 
خون به ناحق ریخته شده امیرکبیر خود را در نهضت تنباکو نشان داد و درخت تنومند استبداد قاجاری را به لرزه در آورده و علما و روحانیت را درمقابل استبداد قرار داد. این درست خلاف آن بحثی است که برخی از جمله فریدون آدمیت مطرح می نمایند و امیرکبیر را مخالف دخالت روحانیت در سیاست می دانند. در حالی که سیاست امیر ...
 
مصیبت امروز، قطب‌بندی کاذب میان ملیت و مذهب است/ میراث فرهنگی جلوی برج‌سازی اطراف حرم رضوی را بگیرد
۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
 
در این کافه-تریا که اسمش چاتانوگا و خیلی هم بزرگ بود، اجازه نمی‌دادند که عمه ما که چادر بسر داشت وارد شود. گفتند اینجا کسی نمی‌تواند با چادر یا روسری بیاید.دکتر شریعتی گفت چرا نمی‌شود؟ ما در پاریس می‌توانیم در کافه بنشینیم، شما در کشور ایران با روسری نمی‌گذارید؟! نزدیک بود یک درگیری فیزیکی پیش آید که ...
 
دعوت امام رضا(ع)، جنگ نرم مامون با تشییع بود/ امام رضا(ع) سیاسی‌ترین بندگان خداست
۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۳
 
حجت‌الاسلام حسین شهامت گفت: مامون به دنبال سوءاستفاده از جایگاه مذهبی و معنوی امام بود اما امام رضا(ع) آنقدر هوشمندانه، هنرمندانه و زیبا از این فرصت محدود به نفع خود بهره‌برداری کردند که هر زمان به نقش‌آفرینی امام رضا(ع) می‌اندیشم متوجه می‌شوم، امام رضا سیاسی‌ترین بندگان خداست.
 
گفتگومحوری امام رضا(ع)، مانع درگیری بین ادیان و مذاهب در زمان ایشان شد
۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۲
 
ازاین‌جهت که گروه‌های مختلف و ادیان مختلف دنیای آن زمان در مجالس مناظرات و گفتگوهای امام علیه‌السلام شرکت می‌کردند، می‌توان گفت امام رضا علیه‌السلام امام گفتگو نسبت به تمام ادیان است. چون سائر ائمه مناظراتشان محدود به مسلمان‌ها و یا برخی از فرق ملحدین بوده است؛ اما امام هشتم علیه‌السلام، مناظرات بین‌المللی ...
 
رئیس انجمن مهدویت حوزه: افزایش ظلم به معنای نزدیک شدن ظهور نیست
۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۶
 
رئیس انجمن مهدویت حوزه علمیه قم گفت: تحقق ظهور آن حضرت تابع شرایط و دلایل مختلفی است و پر شدن جهان از ظلم وستم یکی از شرایط و عوامل ظهور می‌تواند باشد؛ بنابراین در صورت عدم تحقق سایر شرایط نمی‌توان گفت ظهور محقق خواهد شد.
 
مشی امام پیامبرگونه و پیام ایشان نه رفتاری سیاسی، که نوعی انذار و دعوت دینی بود
۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۱
 
به نظر من این نکته بسیار مهم است که امام نمی خواست از نظام شوروی حمایت کرده و برای حفظ آن نظام به او تذکر و یا راه حلی نشان دهد. امام دل نگران فروپاشی شوروی نبود. بلکه امام می خواست به او بگوید مراقب باشید تا وقتی می خواهید از چاله بیرون بیایید به چاه نیافتید.
 
جشنواره ملی گل نرگس در  قدمگاه امام رضا(ع) در بهبهان برگزار می شود
۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۳
 
طبق هماهنگی و دستور استاندار خوزستان پنجمین جشنواره ملی گل نرگس در شهرستان بهبهان برگزار می شود.
 
مدرسه‌ای با چند هزار شاگرد، ماهیانه کمتر از ده میلیون هزینه دارد/ اساتید سطوح عالی، حقوق نمی‌گیرند
۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۲
 
جهت اطلاع اذهان عمومی باید بگویم یکی از مراکز حوزوی که عمده‌ درس‌های حوزه از سطوح عالی و خارج در آنجا برگزار می‌شود و بنده در آن مدرسه تدریس دارم و در جریان امور هستم، مدرسه آیت‌الله گلپایگانی است. در این مدرسه بیش از چهارصد درس در آنجا برگزار می‌شود و صدها استاد مشغول تدریس و هزاران طلبه‌ فاضل مشغول ...
 
اصرار ما در رعایت شأن لباس روحانیت نبايد موجب شود مردم رفتار ما را از موضع تكبّر فهم کنند
۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
 
گاهي آدم احساس مي كند كه یک طلبه جوان قبل از اين كه بخواهد به اهل بيت اطهار(ع) تأسي كند دارد اداي آسيدابوالحسن اصفهاني يا آيت الله بروجردي را در مي آورد و عملا فراموش كرده كه كار او تبليغ دين در سطح مخاطب عام است. و لذا مثلا حتی بلد نيست كنار مردم عادي كوچه و بازار بنشيند و با زبان خودشان با آنها حرف ...
 
اختصاصی/ بررسی تاریخی واقعه به توپ بستن گنبد امام رضا(ع)
۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵
 
با اسب وارد حرم شده و حرم را گرفتند. که این نحوه ورود با اسب اهانت به حرم بود. البته وقتی که به آنها تذکر داده شد رعایت کرده و اسبها را بعداً بیرون بردند. دو سه روز هم حرم بسته بود و اجازه نمی دادند کسی به زیارت برود. بعد کم‏ کم اجازه ورود دادند که شروع کردند به تمیز کردن حرم و مرمت خسارات وارد شده.
 
 
 
 
 
 
 
اثری فاخر و ماندگار برای محققین ...
 
جدیدترین شماره فصلنامه فرهنگ رضوی ...