۱ بهمن ۱۳۹۶ 21 January 2018
۰
يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۳
Share/Save/Bookmark
 
چرا هیچکس استعفا نمی‌دهد؟ آیا بازهم مقصر گاز پیک‌نیکی است؟
ایرج شهبازی
 
پلاسکو فرو ریخت و در نهایت اعلام شد که مقصران حادثه دو کارگری بوده اند که با یک گاز پیک‌ نیکی نا ایمن در یک واحد تولیدی کار می کردند،هیچ مسئول بلند پایه شهری از شهردار و زیرمجموعه هایش تا مسئولان دولتی و مالکان پلاسکو استعفا ندادند و شهردار تهران چند ماه بعد عزم خود را برای رییس جمهور شدن جزم کرد!
 
همین چند سال پیش بود که نخست وزیر کره جنوبی پس از حادثه غرق شدن کشتی مسافری این کشور و پس از فشار افکار عمومی از سمت خود استعفا داد.
دوسال قبل پس ازاینکه 41دانش آموز مصری در حادثه تصادف اتوبوس جان باختند وزیر راه این کشور مجبور به استعفا شد.
نائوتوکان نخست وزیر ژاپن نیز پس از حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیما بر اثر سونامی، از نخست وزیری کناره گیری کرد.
پس از طوفان معروف کاترینا، رئیس پلیس نیواورلئان به دلیل اینکه تعدادی از پرسنل پلیس در محل کار حاضر نشده و شهر دچار هرج و مرج شده بود از سمت خود استعفا داد.
والدیس دومبروفسکیس، نخست وزیر لتونی به دنبال فرو ریختن سقف یک فروشگاه مواد غذایی در نوامبر 2013 در پایتخت این کشور از سمت خود استعفا داد.
اینها چند نمونه از موارد متعددی است که در دنیا اتفاق می افتد ومسئولان بلند مرتبه حتی در مقام نخست  وزیر و رییس جمهور نسبت به حوادث پاسخگو هستند واز مسئولیت فقط فیش نجومی و مواهب ژن خوب برای فرزندان خود را تصاحب نمی کنند.

اسفند 76 اتوبوس دانشجویان المپیادی دانشگاههای شریف و تهران واژگون شدوشش دانشجوی نخبه که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند، جان باختند اما هیچ کسی استعفا نداد،مریم میرزا خانی از بازماندگان همین اتوبوس بود.
سال91آتش به جان دانش آموزان مدرسه شین آباد افتادو 29نفر دچار سوختگی شدید شدند که هنوز هم تبعات آن باقی مانده است، اما انگار جز توبیخ یک مدیر و مستخدم مدرسه هیچ کسی مواخذه نشد و ازکار برکنار نشد.
پلاسکو فرو ریخت و در نهایت اعلام شد که مقصران حادثه دو کارگری بوده اند که  با یک گاز پیک‌ نیکی نا ایمن در یک واحد تولیدی کار می کردند،هیچ مسئول بلند پایه شهری از شهردار و زیرمجموعه هایش تا مسئولان دولتی و مالکان پلاسکو استعفا ندادند و شهردار تهران چند ماه بعد عزم خود را برای رییس جمهور شدن جزم کرد!
اسفند95 قطار تبریز مشهد دچار حریق می شودو ۴۷ نفر کشته و ۱۰۳ نفر مصدوم  از خود به جای میگذارد اما نه تنها وزیر استعفا نمیدهد و با افتخار از بیمه بودن قطار می گوید،بلکه 9 ماه بعد مجلس دوباره  به باجناق ِشیخ نور اعتماد می کند او را برای 4سال دیگر وزیر می کند.

تب و تاب مجازی حادثه تلخ دانش آموزان داراب هم به زودی می گذرد و توییت ها با گذر زمان جان خود را از دست می دهند وراننده  اتوبوس  اگر زنده مانده باشد، دستگیر و محاکمه می شود ،اما صاحبان صندلی های چرخان و دائمی صدارت و وزارت هیچگاه پاسخگو نیستند،آنها هیچگاه مقصر نیستند،آنها که  در دولتهای مختلف چرخشی وزیر و مدیرکل می شوندو هیچگاه از بین نمی روند وجای خودشان  را به  ژنهای خوبشان میدهند.
مشکل این است که همواره صدرنشینان هیچگاه ملزم  به پاسخگویی نیستندآنها صاحبان #ژن_خوب  هستند که ناقل است از پدر به پسر.

هر اتفاقی هم بیفتد این جماعت همیشه در مسئولیت هستند،صدها نفر هم اگر بمیرندتقصیر ازجای دیگری است،هیچگاه آب از آب تکان نمی خورد و شرایط حساس کنونی دست نخورده می ماند وصندلی ها و صندلی سواران سرجای خودشان.
11نفر  از دانش آموزان دارابی کشته و35نفر مصدوم شده اند،که دو نفر از آنها تا الان قطع نخاع شده اند،تصورش هم سخت و دردناک است که دختری در سنین نوجوانی زمین گیر و تمام آینده اش تباه شود،چرا هیچکس استعفا نمیدهد؟چرا کسی صدایش درنمی آید؟

منبع: کانال مکتوبات


 
 
66/56
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۷۴۳۰
مرجع : کانال تلگرامی مکتوبات
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰