۵ اسفند ۱۳۹۶ 24 February 2018
۰
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۹
Share/Save/Bookmark
 
 
حضرت زهرا(س) در حدیثی به پاداش خوشرویی در برابر مؤمنان اشاره می‌کنند. خصلتی که براى همۀ انسان‎ها پسندیده است، اما براى کارگزاران نظام اسلامى اهمیت بیشترى دارد.
 
به گزارش خبرگزاری فرهنگ رضوی، دین اسلام به طرز رفتار و برخورد انسان‌ها با یکدیگر اهمیت ویژه‎ای داده است و به آنان سفارش می‌کند با یکدیگر با محبت و گشاده‌رویی برخورد کنند. چراکه این امر باعث پیوند میان آنان و افزایش دوستی‎ها می‌شود و به همدلی و یکپارچگی آنان می‌انجامد. در منابع دینی نیز از خوشرویی به ‌عنوان عاملی تأثیرگذار در آرامش و سازگاری اجتماعی از جمله در خانواده نام برده شده است.

اهمیت خوشرویی و گشاده‎رویی با دیگران به حدی است که حتی انبیا و ائمه اطهار(ع) و به ویژه پیامبر اکرم(ص) پیوسته به آن عمل می‌کردند و حتی خداوند دربارۀ خُلق آسمانی ایشان می‌فرمایند: «اِنَّک لَعَلی خُلُق عَظیمٍ» تو خویی عظیم و بزرگ داری.

حضرت زهرا(س) در اهمیت این مسأله می‌فرمایند: «بشرٌفی وَجهِ المُؤمِنِ یُوجِبُ لِصاحِبِهِ الجَنَّةَ» خوشرویی هنگام روبرو شدن با مؤمن، بهشت را بر فرد خوشرو واجب می‌کند. (بحارالأنوار، ج75، ص401)

این خصلت، براى همۀ انسان‎ها پسندیده است؛ اما براى کارگزاران نظام اسلامى، اهمیت بیشترى دارد. لذا امام على (ع) رسماً از کارگزاران خود مى‎خواستند با گشاده‎رویى با مردم برخورد کنند.
 
54/19
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۲۳۶
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰