۳ بهمن ۱۳۹۶ 23 January 2018
۰
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۸
Share/Save/Bookmark
 
اختصاصی خبرگزاری فرهنگ رضوی/
الگوی مناظره مبتنی بر فنون مناظرات اسلامی ارائه شد
 
دو دانشجوی برگزیده در همایش کرسی‌های آزاداندیشی و مناظره رضوی، با توجه به یک مدل الگویی تعریف شده، مناظرات در سیره معصومین(ع) را بررسی کرده‌اند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرهنگ رضوی، 24 مقاله در دومین همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی به عنوان مقاله برتر شناخته شدند که مقاله مشترک «امیرحسین حلوایی» کارشناس ارشد مدیریت آموزشی و «مهدی عنبری» دانشجوی کارشناسی روانشناسی با عنوان «ارائه الگوی مفهومی و اجرایی مناظره» برگزیده شد.

این دو دانشجو در چکیده مقاله خود نوشته‌اند:

«به نظر می‌رسد در جوامع امروزی که هر روز با مسائل و چالش‌های جدیدی مواجه است، دانش‌آموزان و دانشجویان باید بتوانند با یکدیگر گفتگو و تبادل اطلاعات نمایند، مسائل را شناسایی کرده، با توجه به اصول مستدل، راه حل‌هایی بیابند و نیازهای خود و جامعه را مرتفع نمایند.

مناظره راه حل صحیحی برای توانمندسازی و رفع مشکلات تحصیلی و مسائل زندگی نوجوانان و جوانان است. با توجه به مطالعه انواع الگوهای استاندارد مناظره و با تمرکز بر اصول و روش مناظره در سیره معصومین (ع) و با در نظر داشتن نیازمندی‌های آموزشی کشور، اجرای مناظره با الگوی ISDC می‌تواند راهگشا باشد.

به نظر می‌رسد فراهم کردن زمینه‌ای جهت رویارویی دانش‌آموزان و دانشجویان جهت ارائه افکار و نظرات در ترازوی عدل و انصاف و با محک منطق و استدلال بهترین راه برای آموزش علوم و توسعه و تکامل دانش بومی و جهانی همچنین توسعه شناخت فردی و جمعی خواهد بود.

در واقع مناظره با این الگوی ارائه شده بیشتر از آن که به عنوان روشی برای بحث و گفت‌وگو در نظر گرفته شود، می‌تواند به عنوان یک روش تدریس، آموزش و یادگیری قلمداد شود. در مجموع می‌توان گفت که این الگو با بهره‌گیری از الگوی مسابقات جهانی در فرم و اجرا همچنین با استفاده از اصول و فنون مناظره اسلامی و خصوصاً مناظرات حضرت امام رضا (ع) در هدف، محتوا و اثربخشی مطرح شده است.

الگویی که در آن سازمان و ساختار علمی، عملیاتی و هدفمند، زیر چتر اخلاق اسلامی و با محتوای بومی طراحی شده است.»
 
23/19
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۵۷۰
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰