۳ بهمن ۱۳۹۶ 23 January 2018
۰
يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۱
Share/Save/Bookmark
 
چکیده‌ای از مقاله‌های برتر دومین همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی-8
بررسی تطبیقی اهداف سیاسی امام رضا (ع) و مامون در روند مناظرات
 
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در مقاله‌ای که به عنوان مقاله برگزیده دومین همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی شناخته شد، نوشت که اقدام و کنش عقلانی و هدفمند امام رضا(ع) موجب شد تا مامون در دستیابی به علاقمندی‌های هدفگذاری‌شده خود در جریان مناظرات با مشکل مواجه شود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرهنگ رضوی،  24 مقاله در دومین همایش ملی کرسی‌های نظریه‌پردازی و مناظرات رضوی به عنوان مقاله برتر شناخته شدند که مقاله دکتر «مهدی هدایتی شهیدانی» با عنوان «بررسی تطبیقی اهداف سیاسی امام رضا (ع) و مامون در روند مناظرات» یکی از مقالات برتر شناخته شد.

این استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در چکیده مقاله خود آورده است:

«مناظرات امام رضا (ع) از یک سو موجب تقویت منطق عقلانی اسلامی و از سویی دیگر منجر به بازتولید سبک و سیرة پیامبر اکرم گردید. امام رضا(ع) در حقیقت با سلوک اخلاقی و انسانی خود به ویژه در دوره سه سال و اندی ولایتعهدی، عالی‌ترین سنت و سیره را در بدنه جامعه به یادگار گذاشت.

آنچه امام رضا(ع) در باب دفاع عقلانی از توحید و مجموعه دین، انجام داده، برکات و نتایج فراوانی فراروی امت اسلامی بر جای گذاشت که بسیاری از جزییات آن بر ما پنهان است.

یکی از مهمترین جلوه‌های این مناظرات، تبیین نگاه مامون به عنوان برپاکنندة این مناظرات و امام رضا به مثابة عالی‌ترین نمود دینی و علمی جامعه اسلامی می‌باشد.

این پژوهش با استفاده از روش اسنادی در صدد پاسخ به این سوال است که مهمترین عناصر ادراکی نزد امام رضا (ع) و مامون از پرداختن به مسئله مناظرات دارای چه ویژگی‌هایی بودند؟ در پاسخ به پرسش فوق، نتایج تحقیق نشان می‌دهد که در آخرین گام از نتایجی که هر یک از طرفین در صدد تحقق آن بودند، اقدام و کنش عقلانی و هدفمند امام رضا(ع) موجب شد تا مامون در دستیابی به علاقمندی‌های هدفگذاری‌شده خود با مشکل مواجه گردد که در نهایت پس از درماندگی و تنگ دیدن عرصه، به شهادت آن امام همام اهتمام ورزید.»
 
23/19
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۳۰۸
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰