۲۶ آذر ۱۳۹۶ 17 December 2017
داخلی
۰
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۷
Share/Save/Bookmark
 
اصفهان
آشنایی با امامزاده شاه زید (ع)
 
در محله قدیمی تل و اسکان اصفهان امامزاده ای است که از نظر معماری و تزئینات کاشیکاری مخصوصاً گنبد آن در عداد بناهای نفیس و جالب اصفهان به شمار می رود.
 

 

به گزارش حبرگزاری فرهنگ رضوی، در محله قدیمی تل و اسکان اصفهان امامزاده ای است که از نظر معماری و تزئینات کاشیکاری مخصوصاً گنبد آن در عداد بناهای نفیس و جالب اصفهان به شمار می رود.
                                                                                
شاردن پس از توصیف قسمت های شرقی اصفهان می نویسد “… از آنجا به شازید (شاه زید) می رسیم که وجه تسمیه آن وجود خانقاهی است که به افتخار یکی از پسران امام حسن در این محله برپا شده است…”

ساختمان این بقعه در اواخر قرن دهم هجری و دوران صفویه و به سال ۹۹۴ هجری قمری ساخته شده اما در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی در سال ۱۰۹۷ هجری قمری مرمت هایی در آن انجام گرفت. با توجه به این دو تاریخ برخی محققین و پژوهشگران می گویند این بنا در زمان سلطنت سلطان محمد خدابنده (پدر شاه عباس) ساخته شده اما تزئینات کاشیکاری گنبد در دوران حکومت شاه سلیمان انجام شده است.
 
آنچه ارزش این بنا را مضاعف می کند وجود نقاشیهای دیواری جالبی است که دیوارهای شبستان گنبددار آن را پوشانیده است. موضوع این نقاشی ها وقایع مذهبی است که در قرن ۱۴ هجری نقاشی شده اند.
 
در نمای خارجی این گنبد به خط بنائی سه رنگی مشکی و فیروزه ای در زمینه آجری آیات قرآن نوشته شده و تاریخ ۱۳۱۴ و ۱۳۱۵ شمسی را برخود دارد. بر لنگه چپ در مقبره با خط ثلث برجسته نام صحیفه جوهری و تاریخ ۹۹۴ هجری قمری به چشم می خورد. در قسمت بالای سکوی سمت راست بر روی بقعه بر لوح مثلث شکل به تعمیرات زمان شاه سلیمان در سال ۹۷،‌ اشاره می کند، خطاط این کتیبه محسن امامی است.
 
در ایوان سمت راست بقعه شاه زید اشعاری به خط نستعلیق برجسته برلوح سنگی سیاه رنگی نوشته شده است. این اشعار به اقدامات و خدمات شخصی به نام محمدرضا اشاره می کند که خادم آستانه شاه زید بوده است. در مصراع آخر این اشعار ماده تاریخی به دست می آید که ۱۰۸۳ می باشد.
 
 
 
 
 
 
41/41
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۲۸۳۳
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰