۲۸ دی ۱۳۹۶ 18 January 2018
۰
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۸
Share/Save/Bookmark
 
امام جمعه دامغان:
خدمت رسانی به زائران امام رضا (ع) افتخاری بزرگ برای مردم دامغان
 
امام جمعه دامغان با اشاره به قرار گرفتن این شهرستان در مسیر دو حرم منور حضرت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) گفت: خدمت رسانی به زائران این دو بزرگوار افتخار بزرگی برای مردم این خطه است.
 
به گزارش خبرگزاری رضوی از سمنان، حجت الاسلام سیدمحمد حسینیان در مراسم گرامیداشت سالروز مسجد تاریخانه و نیز بازدید مسوولان این شهرستان از بناهای تاریخی شهرستان دامغان افزود: سالانه بیش از 20 میلیون نفر زائر از این منطقه عبور کرده و خود را به مشهد مقدس می رسانند و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا پذیرایی شایسته ای از زائران رضوی به عمل آید.
وی با تاکید بر لزوم اهمیت دادن به گردشگری مذهبی در این شهرستان خاطرنشان کرد: دامغان با داشتن اماکن و بقاع متبرکه قدیمی و فاخر مانند مسجد تاریخانه، آستان مقدس امامزاده قاسم (ع)، امامزادگان متبرکه و دهها مکان تاریخی و ارزشمند می تواند به مهد گردشگری دینی تبدیل شود.
امام جمعه دامغان همچنین با اشاره به روز گرامیداشت مسجد تاریخی تاریخانه دامغان با بیان اینکه مسجد تاریخانه دامغان در غربت به سر می برد اظهار داشت: مسئولان با پیگیری مجدانه بودجه ای برای این مجموعه تاریخی اختصاص دهند تا تاریخانه از این غربت رهایی یابد.
پانزدهم دی به عنوان روز گرامیداشت مسجد تاریخانه دامغان نامگذاری شده است.
مسجد تاریخانه دامغان سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است و پس از مسجد جامع اصفهان، دومین مسجد کشور است که ثبت جهانی می شود.
این مسجد در پانزدهم دی ماه ۱۳۱۰ به شماره‌ ثبت ۸۰ به عنوان اثر ملی ایران، ثبت شده و پانزدهم دیماه روز گرامیداشت تاریخانه است.
این بنای تاریخی پیش از ورود اسلام به ایران، آتشکده بود و سپس به مسجد تبدیل شد.
تاریخانه نامی ترکی فارسی و به معنی خدای خانه، بنایی منحصر به فرد است که در خیابان ایستگاه دامغان چشم هر بیننده و گردشگری را به خود جلب می کند.
 
50/56
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۲۳۳۳۲
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰