۳۰ بهمن ۱۳۹۶ 19 February 2018
۰
چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۷
Share/Save/Bookmark
 
قرآن تاریخی در روستای نگل کردستان
 
این قرآن تاریخی خطی در ۶۰ کیلومتری غرب شهر سنندج در روستای نگل نگهداری می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری فرهنگ رضوی وبه نقل از ایکنا،در فاصله میان سنندج ــ مریوان روستای سرسبز و زیبایی  وجود دارد به اسم نگل. این روستا به داشتن یک قرآن خطی معروف است و اهالی کردستان همیشه به مسافران پییشنهاد می‌کنند در مسیر سفر خود به این روستا برای دیدن قرآن نیز بروند.
سبک و شیوه نگارش قرآن مربوط به سده چهارم هجری است، اما مردم روستا آن را به عثمان بن عفان خلیفهٔ سوم نسبت می‌دهند.
این قرآن رحلی بزرگ، جلد آن چرم و رنگ آن قهوه‌ای تیره است، کاغذ صفحات آن ضخیم است و به دلیل تشابهی که به پوست دارد در بین مردم به «پوست آهو» شهرت یافته است. قرآن نگل به خط کوفی نوشته شده و دارای نقطه و اعراب است.
از زیبایی‌های این قرآن، مطلا بودن سر سوره‌ها و شماره‌های آیات و همچنین مزین بودن به نقوش گیاهی است، بر اساس شواهد موجود، شیوه نگارش و اعراب‌گذاری آن احتمال می‌رود در سده‌های چهارم یا پنجم هجری قمری نگاشته شده باشد، طول خود قرآن ۳۸، عرض آن ۲۱ و قطر آن ۱۳ سانتی‌متر است.

این قرآن تاریخی در سال ۱۳۷۱ به سرقت رفت که با تلاش نیروی انتظامی کشف و طی مراسم باشکوهی با شرکت هزاران نفر از مردم به محل خود برگردانده شد. هم اکنون تحت نظارت سازمان اوقاف بوده و هیئت امنای مسجد روستا است که در چند سال اخیر به طور کامل بازسازی شده و داری دروازه ای با عنوان دروازه قرآن است در محفظه شیشه ای بدون شرایط محیطی از نظر دما و رطوبت نگهداری می‌شود


 
 
41/41
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۰۱
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰