۱ بهمن ۱۳۹۶ 21 January 2018
۰
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۹
Share/Save/Bookmark
 
گفتگوي خبرگزاري فرهنگ رضوي با استاد حوزه علمیه/
آداب معاشرت در سیره رضوی چه جایگاهی دارد؟/ سنت الهی صله رحم، وظیفه‌ای اخلاقی است
 
محقق حوزوی گفت: يكي از فضايل اخلاقي مورد تأكيد در سيره حضرت امام رضا(ع) صله رحم و ارتباطات خانوادگی بود، از این رو امام رضا(ع) مي فرمايد «هر كه صله رحم نكند، تقواي الهي را رعايت نكرده است.»
 
حجت‌الاسلام والمسلمین سید عطاءالله ارکیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «فرهنگ رضوی»، به سیره اخلاقی و رفتاری امام رضا(ع) در معاشرت با خویشاوندان اشاره کرد و اظهار داشت: دین مقدس اسلام تحکیم پیوندهای خویشاوندی و استحکام روابط خانوادگی را مورد تأکید و توجه قرار داده، و صله رحم و رسیدگی به بستگان را به عنوان یک ارزش الهی واجب کرده ‌است. بنابراین صله رحم، تنها به رفت و آمد و دیدار نیست، همان گونه که قطع رحم، به ترک آمدوشد نیست.
 
وی افزود: هدف از صله رحم، برقرار کردن ارتباط و پیوند عاطفی با خویشاوندان است و این ارتباط از راه‌های گوناگونی همچون کمک مالی، کمک فکری، ترک آزار و اذیت زبانی و نظایر این‌ها امکان‌پذیر است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه سنت الهی صله رحم، وظیفه‌ای اخلاقی است، یادآور شد: «صله» در لغت به معنای احسان و دوستی آمده‌ است و مراد از «رَحِم» خویشاوندان و بستگان می‌باشد. در اصطلاح، صله رحم، محبت و سلوک داشتن با خویشان و نزدیکان است.

وی با اشاره به آداب صله ارحام در سبک زندگی ائمه(ع)، عنوان داشت: پيشوايان معصوم(عليهم‌السلام) همچون پیامبران الهی، انسان‌هاى كامل و برگزيده‏اى هستند كه به عنوان الگوهاى رفتارى و مشعل‌هاى فروزان هدايت جامعه بشرى از سوى خدا تعيين شده‏اند. گفتار و رفتار و خوى و منش آنان ترسيم «حيات طيبه‏» انسانى و وجودشان تبلور تمامى ارزش‌هاى الهى است.

این کارشناس دینی افزود: يكي از فضايل اخلاقي مورد تأكيد در سيره حضرت امام رضا(ع) صله رحم و ارتباطات خانوادگی بود. از این رو امام رضا(ع) مي‌فرمايد «هر كه صله رحم نكند، تقواي الهي را رعايت نكرده است.»

وی ادامه داد: حضرت ثامن الحجج(ع) در قالب دو آموزه كاربردي براي تقويت اين هنجار پسنديده اخلاقي مي‌فرمايد «پيوند خويشاوندى را برقرار كنيد، گرچه با جرعه آبى باشد و بهترين پيوند خويشاوندى، خوددارى از آزار خويشاوندان است».

این پژوهشگر حوزوی بیان داشت: امام رضا(ع) مهرورزي را از ابزارهاي خوشبختي و سعادت مي‌دانستند و دوستي با مردم را نيمي از عقل به حساب مي‌آوردند. از این رو به دوستان و شيعيان خود سفارش مي‌كردند به يكديگر هديه بدهيد. و نیز می‌فرمود «هديه كينه‌ها را مي‌زدايد».

وی با بیان اینکه خوش خلقی خویشاوندان نسبت به یکدیگر مورد تاکید ائمه(ع) می‌باشد، گفت: امام هشتم(ع) نیز همچون سایر ائمه(عليهم‌السلام) دارای خصوصيات اخلاقي، زهد و تقواي عالی بودند که حتي دشمنان را نيز شيفته و مجذوب خود كرده بود. ایشان با مردم در نهايت ادب، تواضع و مهرباني رفتار مي‌كرد و هيچ گاه خود را از مردم جدا نمي‌نمود. بدین جهت امام رضا(ع) می‌فرمود «كسي كه به صورت مومني لبخند بزند، خدا براي او حسنه مي‌نويسد و كسي كه خدا برايش حسنه بنويسد او را عذاب نمي‌كند».

حجت‌الاسلام ارکیان در پایان خوش‌بینی و اعتماد خویشاوندان به یکدیگر را از دیگر فواید صله ارحام دانست، و گفت: حسن ظن و خوش بینی، يكي دیگر از فضايل اخلاقي مورد تأكيد و سفارش امام رضا(ع) می‌باشد. لذا می‌فرمایند «مؤمن كسي است كه وقتي نيكي كرد خوشحال مي شود و وقتي بدي كرد استغفار مي كند، و مسلمان كسي است كه مسلمانان از دست و زبان او سلامت باشند و از ما نيست كسي كه همسايگان از آفت او ايمن نباشند».
 
27/19
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۶۱۲
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰