۳۰ بهمن ۱۳۹۶ 19 February 2018
۰
سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴
Share/Save/Bookmark
 
پیشکسوت هنر تعزیه دامغان
در هنر دینی تعزیه نباید افراط صورت گیرد
 
سرپرست کانون تعزیه شهرستان دامغان، تعزیه را هنری دینی و دارای تقدس و جایگاه ویژه نزد ایرانیان دانست و گفت: در اجرای تعزیه نباید در موزیک ها و حتی تکنیک افراط صورت گیرد.
 
به گزارش خبرگزاری رضوی، غلامعلی نادعلی زاده در حاشیه نهمین سوگواره حسینی تعزیه استان سمنان در دامغان افزود: تعزیه به معنی خاص یعنی برپایی عزاداری سرور و سالار شهیدان و شهدای کربلا به معنی عام تعزیه یک نمایش مذهبی و آیینی است.
وی گفت: هنر تعزیه در برگیرنده عزاداری و شرح و توصیف زندگی انبیاء و بزرگان دین که از زمان شاه سلطان حسین صفوی اجرا می شود و قبل از آن هم بوده اما به صورت مدون نبوده است.
وی با تاکید بر لزوم حفظ اصالت تعزیه خاطرنشان کرد: در آهنگ ها، موزیک ها و حتی تکنیک ها نباید افراط صورت گیرد اهنگ های غربی و تصنیف را نباید وارد تعزیه کنیم.
نادعلی زاده گفت: دوره های آموزشی باید برگزار شود و سبک و سیاق تعزیه به علاقمندان آموزش داده شود تا این امانت در جای خودش محفوظ بماند.
سرپرست کانون تعزیه شهرستان دامغان به جوانان توصیه کرد به هنر تعزیه بیشتر توجه و گرایش پیدا کنند تا علاوه بر حفظ این هنر اصیل دینی و ایرانی، مسیری برای دوری از انحراف در هنر تعزیه نیز ایجاد شود.
نادعلی زاده گفت: از پنج سالگی در روستای بق دامغان وارد عرصه تعزیه وارد شده ام  و ٧١ سال در این هنر حضور داشته و کسب تجربه داشته و در نقش های مختلف و در ایین هایی فراوانی به ایفای نقش پرداخته ام.
سوگواره حسینی تعزیه استان سمنان با شرکت 9 گروه از شهرستانهای مختلف این استان در دامغان در حال برگزاری است.
 
50/56
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۲۰۲۳۲
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰