۲۸ دی ۱۳۹۶ 18 January 2018
 
۰
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۶
Share/Save/Bookmark
 
گزارش تصویری/ صحن امام خمینی (ره)، سومین صحن قدیمی حرم مطهر رضوی
 
سومین صحن آستان قدس رضوی ازنظر قدمت، صحن موزه است که حالا «صحن امام خمینی (ره)» خوانده می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری رضوی، در محل این صحن پیش از دوره پهلوی تیمچه‌ای به نام «تیمچه پایین پا» و مدرسه‌ای قدیمی به نام «مدرسه سعدالدین» قرار داشت که هر دونیمه ویران بودند.
در زمان رضاخان، آستان قدس اماکن یادشده را خرید و خراب کرد و از سال 1316 هجری شمسی کار ساخت صحن جدید آغاز شد. گرچه این صحن در سال 1324 گشایش یافت، اما تزئین آن در سال‌های بعد ادامه داشت.
صحن موزه در زمان پهلوی یک صحن اختصاصی و تشریفاتی بود و زائران امام رضا (ع) بدان راه نداشتند. بیشتر، سران کشور یا میهمانان آن‌ها از صحن موزه استفاده می‌کردند و گاه نیز مجالسی در آن با شرکت گروه‌های خاص برگزار می‌شد. اما بعد انقلاب این صحن زیبا و چشم‌نواز به روی همه گشوده شد.
صحن موزه برخلاف سایر صحن‌های آستانه که چهار ایوانی هستند، فقط دو ایوان دارد: یکی در سمت شمال و دیگری در سمت غرب. علت هم این است که در زمان پهلوی صحن موزه از جانب جنوب دیواری نداشت و فقط با یک نرده از خیابان جدا می‌شد و این دیواره را بعد از انقلاب ساختند.
در سال‌های اخیر عمده مساحت صحن انقلاب سرپوشیده و به نام رواق امام خمینی (ره) معروف شد. همچنین امروز باقیمانده صحن امام خمینی (ره)، صحن بعثت نام‌گذاری شده است.
 
عکس‌ها از: سید حسین میرپور
 
 
29/56
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۲۲۱۳۲
 


ارسال
 
انتشار یافته:
در صف انتشار:
۰
تکراری،غیرقابل انتشار:
۰